Jeśli brakuje Ci miejsca na zorganizowanie spotkania, warsztatu, koncertu czy próby spektaklu, zgłoś się do Fundacji RC i zarezerwuj bezpłatnie SPOTkaj – czyli dziedziniec przy ul. Grunwaldzkiej 5 w Gdańsku-Wrzeszczu.
Fundacja RC uruchamia nową przestrzeń kulturalno-rozrywkową na dziedzińcu swojej siedziby, by zachęcić mieszkanki i mieszkańców Gdańska do odświeżenia kontaktów towarzyskich, a inne organizacje pozarządowe do skorzystania z przyjaznego miejsca do organizowania własnych spotkań w plenerze. SPOTkaj to antidotum na samotność po pandemii.
Dogodna przestrzeń dla SPOTkań
Jedną z misji Fundacji RC jest promowanie animacji społecznej otwartej na lokalną społeczność, co tłumaczy genezę pomysłu na zaaranżowanie przyjaznej i bezpiecznej przestrzeni na dziedzińcu na tyłach siedziby organizacji. Plac ten ma ponad 400m2, a w jego centralnym punkcie znajduje się rozłożysty, wiekowy orzech.
“SPOT oznacza po prostu “ulubioną miejscówkę”. W naszym zamyśle ma to być miejsce tworzone przez ludzi – dla ludzi. Takie z klimatem i energią. SPOTkaj będzie przestrzenią otwartą na każdy rodzaj aktywności społecznej, związanej z kreatywnością, ze sztuką, ze sportem czy też po prostu z relaksem.” – podkreśla Marta Kosińska, pomysłodawczyni projektu – “Chcemy także zachęcić inne organizacje pozarządowe i grupy nieformalne do współtworzenia tego miejsca, do organizowania na dziedzińcu własnych inicjatyw i projektów społecznych”.
Zamysł SPOTkaj nawiązuje także do historii 200-letniego dworu, zwanego “Mon plaisir”, co po francusku znaczy dosłownie “moja przyjemność”. Była to letnia rezydencja położona
w rozległym malowniczym parku. Właściciele mieli tu odpoczywać od zgiełku miasta.
Miejsce otwarte na społeczne inicjatywy
Fundacja RC zaprasza inne organizacje pozarządowe, grupy nieformalne lub po prostu wszystkich chętnych do włączenia się w życie SPOTkaj. Każda inicjatywa, której celem jest animacja społeczna dorosłych, młodzieży lub dzieci będzie mile widziana. Fundacja RC zapewnia bezpłatny dostęp do infrastruktury oraz może również pomóc w samej organizacji
i promocji wydarzenia.
Chętni proszeni są o kontakt z koordynatorką Martą Kosińską: marta.kosinska@fundacjarc.org.pl
Aranżacja w duchu zero waste
Dziś na dziedzińcu stoją już namioty, meble ogrodowe z palet oraz kwietniki. Fundacja dysponuje również częścią infrastruktury technicznej. Jednakże, aby miejsce mogło przyjąć jeszcze więcej gości, potrzebne jest wsparcie mieszkanek i mieszkańców.
Z uwagi na działalność Fundacji w myśl idei zero waste, kolejne meble ogrodowe do siedzenia, stoliki i dekoracje będą tworzone z niepotrzebnych palet w ramach warsztatów. Podobnie jak kwietniki czy inne elementy ogrodowe.
Niestety nie wszystko można zrobić własnoręcznie, zatem Fundacja uruchomiła zbiórkę, aby zebrać fundusze m.in. na zakup:
- girland świetlnych i reflektorów,
- leżaków,
- hamaków,
- żagli do zadaszenia dziedzińca,
- mikrofonów bezprzewodowych i mikroportów,
- regałów na książki,
- wielkoformatowego ekranu projekcyjnego oraz projektora krótkoogniskowego do kina podwórkowego,
- na scenę oraz parkiet do występów i potańcówek,
- na wynagrodzenia dla animatorów, trenerów oraz artystów.
Wesprzeć SPOTkaj można wpłacając pieniądze na zrzutce: https://zrzutka.pl/spotkaj
Darczyńcy mogą liczyć na atrakcyjne nagrody w postaci gadżetów, zaproszeń
na wydarzenia, honorowe tytuły i wyróżnienia.
Sprzeciw wobec samotności i izolacji
Według badań relacje międzyludzkie uległy poważnym zmianom po pandemii. Nastąpiła tzw. ”nowa normalność”, czyli świat, w którym 80% ludzi nie podaje sobie ręki na powitanie,
a 70% rzadziej wychodzi z domu. Wielu seniorów podkreślało, iż podczas pandemii najsilniej odczuwało samotność. Rodzice młodszych dzieci zauważyli, że mają one trudności
w rozstaniu się z mamą lub tatą, szukają z nimi ciągłej bliskości, co ma związek z ich pracą zdalną i ciągłą obecnością w domu.
SPOTkaj ma pomóc ludziom wrócić do aktywności i pomóc w ponownej integracji międzypokoleniowej. Ma być miejscem sprzyjającym nawiązywaniu nowych kontaktów
i odnowieniu starych. Tu każdy będzie mógł się poczuć bezpieczny i zaopiekowany.
Fundacja RC jest organizacją pozarządową znaną z realizacji projektów prospołecznych o celach edukacyjnych i integracyjnych. Fundacja jest operatorem dwóch z czterech gdańskich funduszy: sąsiedzkiego oraz sportowo-rekreacyjnego, których założeniem jest regranting na inicjatywy dla lokalnej społeczności oraz Akumulatora Społecznego, dzięki któremu organizacje mogą sfinansować inicjatywy i działania ze sfery pożytku publicznego. Przy Grunwaldzkiej 5 funkcjonuje także Dom Sąsiedzki w Pałacu oferujący szereg bezpłatnych wydarzeń. Fundacja RC jest organizatorem Letniej Szkoły Animacji Lokalnej.