W Gdańsku mamy bardzo dobry klimat do rozwoju ekonomii społecznej. Pracujemy nad tworzeniem stabilnego środowiska dla Podmiotów Ekonomii Społecznej. Działamy wspólnie z Wydziałem Rozwoju Społecznego, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie i Gdańskim Urzędem Pracy. Oprócz tego aktywnie działamy z Wydziałem Polityki Gospodarczej i Biurem Zamówień Publicznych, które jest bardzo przychylnie nastawione do stosowania klauzul społecznych. Zależy nam, by ten mechanizm docelowo umożliwiał PESom preferowany dostęp do zamówień Publicznych. Przykładem może być spółdzielnia socjalna realizująca catering na miejskiej imprezie. To szansa na wysokiej jakości usługi, szyte na miarę z wywoływaniem zmiany społecznych.
Świetnym przykładem przedsiębiorstwa realizującego cele ES jest gdański So Stay Hotel. To miejsce, które zapewnia pracę i możliwość rozwoju zawodowego młodym ludziom w trudnej sytuacji życiowej, a oprócz tego z Gdańską Fundacją Innowacji Społecznej prowadzi domy, dzięki którym młodzieży łatwiej zrobić pierwszy krok w dorosłe życie. To przykład połączenia idei i biznesu, który faktycznie działa. Mimo, że So Stay nie jest typową spółdzielnią socjalną, mamy wspólny mianownik – przy powstawaniu korzystał z specjalistycznego wsparcia branżowego zapewnionego przez OWES.
Maja Kurant: “Naszym zadaniem jest edukowanie, inkubowanie, wpieranie i sieciowanie – wszystko z kierunkiem na ekonomię społeczną.”
Samo Miasto Gdańsk kładzie nacisk na innowacje społeczne, które w dużej mierze łączą się z ES, stąd nasz udział w działaniach grup tj. Urbact Boosting Social Innovation czy projekcie Innaczej Funduszu Innowacji Społecznych. Jest wiele instytucji, które są bardzo przychylne działalności OWES. W Gdańskim Inkubatorze Przedsiębiorczości Starter już niedługo będą odbywać się prelekcje, wydarzenia i porady dotyczące ekonomii społecznej – warto mieć oczy otwarte. W Europejskim Centrum Solidarności odbywał się Design Thinking Week, a planujemy… dużo więcej!
OWES jest projektem unijnym, nasza perspektywa jest wieloletnia. Naszym zadaniem jest edukowanie, inkubowanie nowych przedsiębiorstw społecznych, wpieranie jednostek już istniejących, sieciowanie świata biznesu, samorządów i NGO – wszystko oczywiście z kierunkiem na ekonomię społeczną.
To nasz cel, a w sferze marzeń? Paradoksalnie sytuacja idealna to taka, w której nie ma konieczności istnienia organizacji takiej jak nasza. Chcemy, żeby po zakończeniu projektu powiaty, gminy i miasta widziały realną potrzebę samodzielnego wpierania ekonomii społecznej w obrębie dostępnych instrumentów. Dążymy do tego, żeby ekonomia społeczna weszła w edukacyjne ramy programowe oraz, żeby środowisko biznesowe zauważyło korzyści zarówno ekonomiczne, jak i społeczne, płynące ze współpracy z Podmiotów Ekonomii Społecznej.
Jeśli chcecie wykonać pierwszy krok w stronę ekonomii społecznej, to wystarczy wejść na dobrarobota.org, poczytać, a potem – zadzwonić do mnie!
Maja Kurant – Animatorka OWES Dobra Robota
Nr. tel.: 517 056 241
E-mail: kurant@dobrarobota.org
Teren: Gdańsk