O wyzwaniach związanych z realizacją ustawy Dostępność Plus i jak ją praktycznie wdrażać, o potrzebach osób ze specjalnymi potrzebami i ich opiekunów oraz obowiązkach samorządów w tym zakresie – temu dedykowane było szkolenie i warsztat dla praktyków przedsięwzięć w obszarze tworzenia i upowszechniania nowych form i modeli w procesach aktywizacji zawodowej – „Dostępność Plus: modele pracy z osobami z niepełnosprawnością”, które odbyło się 17.12.2019, w gościnnych przestrzeniach gdyńskiego UrbanLabu.
W spotkaniu wzięło udział 30 przedstawicieli jednostek samorządów terytorialnych z obszaru Metropolii, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego oraz działaczy, zajmujących się tematyką niepełnosprawności w trójmiejskich fundacjach i stowarzyszeniach.
Swoją wiedzą dzielili się: Pani mecenas Katarzyna Heba – adwokatka, prowadząca indywidualną kancelarię i angażująca się w działalność na rzecz osób ze szczególnymi potrzebami w zakresie prawa antydyskryminacyjnego, odpowiedzialna za monitoring działań jednostek administracji rządowej i samorządowej w województwie pomorskim w kontekście realizacji praw osób z niepełnosprawnościami i dostosowania do postanowień Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych, w 2019 roku uhonorowana tytułem ambasadora Konwencji ONZ o Prawach Osób Niepełnosprawnych oraz Pan Profesor Marek Wysocki – ekspert w Komisji ds. Osób Niepełnosprawnych przy Rzeczniku Praw Obywatelskich, członek Rady Kongresu Osób z Niepełnosprawnościami i aktywny uczestnik prac nad strategią wsparcia osób z niepełnosprawnościami „Za niezależnym życiem”, członek krajowego jury konkursu Access City Award, organizowanego corocznie przez Komisję Europejską, pierwszy w Polsce Access Oficer powołany przez Prezydenta Miasta Gdyni, wielokrotnie nagradzany za swoją działalność, min. Lider Dostępności w kategorii architekt/urbanista (2018), czy nagrodą Rzecznika Praw Obywatelskich im. Dr. M. Lisa za działalność na rzecz praw osób z niepełnosprawnością (2017).
Obok części merytorycznej, szkolenie obejmowało część warsztatową, poświęconą poszerzaniu świadomości, podczas której uczestnicy doświadczali przestrzeni i codziennego funkcjonowania w sposób zbliżony do takiego, w jaki doświadczają jej osoby z niepełnosprawnościami. Przewodnikiem po świecie specjalnych potrzeb była Marta Pluwak – surdo i tyflopedagog, instruktor orientacji przestrzennej oraz samodzielnego bezpiecznego poruszania się z białą laską, instruktor czynności dnia codziennego, prywatnie mama niewidomej nastolatki.
Głównym celem szkolenia było, jak mówi Karolina Krzemińska – organizatorka i koordynatorka grupy ds. Metropolitalnej strategii na rzecz osób z niepełnosprawnościami i otoczenia, działającej w ramach Komisji Społeczno-Gospodarczej przy Stowarzyszeniu Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot „zrozumienie, że zapisy nowej ustawy dotyczą realnych ludzi, a zaangażowanie w ich realizację może wpłynąć na jakość życia wielu osób ze specjalnymi potrzebami, tylko od nas zależy, jak wykorzystamy tę sytuację.”
Czy pomorskie zostanie liderem dostępności? Czas pokaże, jednak zaangażowanie osób odpowiedzialnych za polityki społeczne w Metropolii do zmiany sytuacji osób z niepełnosprawnościami, ich gotowość do podnoszenia własnej świadomości oraz współpraca środowiska, łącząca zasoby samorządów, PFRON-u i organizacji pozarządowych, skupiona na wspólnych celach, wyraźnie pokazuje, że to wyzwanie z dużym potencjałem realizacji.
Autorką tekstu jest: Karolina Krzemińska – animatorka OWES oraz Sekretarz Wojewódzkiej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych