W dniach 28-29 marca w Juracie odbyło się drugie seminarium sieciujące Pomorskiego Klastra Ekonomii Społecznej (PKES). Uczestnikami były osoby reprezentujące podmioty ekonomii społecznej, które korzystają ze usług Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej. Tym Razem jego tematyka skupiała się na kwestiach sprzedażowych, co było wypadkową bardzo zróżnicowanych oczekiwań.
Była to szansa na uzupełnienie wiedzy o kwestiach sprzedażowych, co było ważne, ze względu na plany wspólnego przygotowania stoiska Klastrowego podczas kilku masowych imprez handlowych, jakie w tym roku będą miały miejsce w naszym regionie. Oczywiście największą z nich jest Jarmark Dominikański, który wzbudza w PES uczestniczących w seminarium spore emocje.
W seminarium wzięło udział ponad 20 osób reprezentujących kilkanaście podmiotów ekonomii społeczne: fundacji, stowarzyszeń, spółdzielni socjalnych, z bardzo różnych obszarów aktywności społecznej i ekonomicznej oraz o różnym. Były to organizacje o znaczącym dorobku i historii działania, jak i takie, które dopiero zaczynają swoją służbę społeczną i poszukują adekwatnych dla swej specyfiki mechanizmów i narzędzi pozwalających na uwolnienie się od dotacji i samofinansowanie.
Były takie, które zajmują się bardzo wymagającymi usługami opiekuńczymi dla różnych grup podopiecznych, takich jak ludzie starzy czy osoby z niepełnosprawnością fizyczną i/lub intelektualną oraz takie PES, które pragną wykorzystać nisze ciągle jeszcze niezagospodarowanych usług, takich jak np. wypożyczalnia hand-bików dla osób z trudnościami w poruszaniu się, działania wspierające dla osób po i w trakcie kryzysów psychicznych, skracające ich pobyt w zamkniętych placówkach, a także cała gama przedsięwzięć cateringowych, proponujących bardzo różnorodne formy obsługi, kreujących jednocześnie zdrowe postawy żywieniowe.
Zazwyczaj organizacje te stosują jednocześnie tradycyjne, sprawdzone metody działania, poszukując nowych, innowacyjnych sposobów poprawy sytuacji grup na rzecz których prowadzą swą aktywność. Wszystkie te podmioty zainteresowane są zarówno tematyką sprzedażową, jako szansą dla upłynnienia swoich usług i produktów, jak i udziałem w dużych imprezach handlowo wystawienniczych.
Program seminarium przygotowany był w oparciu o zgłaszane przez uczestników zagadnienia. Obejmował wszystkie ważne z punktu widzenia PES elementy budowania swojej oferty sprzedażowej, jak i podstawy umiejętności sprzedażowych dla personelu i zarządzających.
Gościem i trenerem seminarium sieciującego PKES w Juracie był doświadczony specjalista od sprzedaży Piotr Stobnia. Jego specjalistyczna wiedza i umiejętności uzupełnione o wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu Spółdzielni Socjalnej Mazurskie Słoiki, pozwoliło na niezwykle praktyczne, przemawiające do wyobraźni uczestników poprowadzenie dwóch dni szkolenia. Dobra znajomość warunków funkcjonowania PES i umiejętność odniesienia się do bardzo zróżnicowanych doświadczeń i sytuacji przedstawianych jako problemowe przez uczestników seminarium, pozwoliło na pełne wzajemne zrozumienie i niezwykle praktyczny i konkretny wymiar udzielanych wyjaśnień.
W podsumowaniu seminarium, uczestnicy wyrazili zainteresowanie kontynuowaniem tego typu szkolenia, również w kontekście planowanych wspólnych działań prezentacyjno-handlowych.
Nie bez znaczenia dla „sukcesu” całego przedsięwzięcia był wymiar integracyjny. Uczestnicy mieli prawdziwą szansę poznania się nawzajem, zapoznania się z możliwościami i problemami jakie są udziałem innych PES. W trakcie poobiedniego spaceru czy wieczornego spotkania integracyjnego nawiązane zostały osobiste znajomości, co z pewnością pomoże w podejmowaniu współpracy pomiędzy PES.
Obecnie prowadzony jest nabór PES chętnych do zaprezentowania się i/lub sprzedaży podczas Jarmarku Dominikańskiego. Uczestnicy seminarium wyrazili wstępne zainteresowanie takim wspólnym przedsięwzięciem.
Podmioty zainteresowane takim udziałem prosimy o wypełnienie poniższego kwestionariusza i przesłanie go do animatora PKES boczon@dobrarobota.org