Waldermar Żbik na swoim blogu przygląda się dotacjom dla spółdzielni socjalnych z Funduszu Pracy. Są to stosunkowo nowe możliwości wprowadzone lub zmienione przy okazji nowelizacji ustawy o spółdzielniach socjalnych w 2018 r. Poza tym są to możliwości dedykowane i dostępne wyłącznie dla spółdzielni socjalnych.
Opiera się przede wszystkim na Rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy I Polityki Społecznej z dnia 27 września 2018 r. w sprawie przyznawania środków na podjęcie działalności na zasadach określonych dla spółdzielni socjalnych, utworzenie stanowiska pracy oraz na finansowanie kosztów wynagrodzenia skierowanej osoby w spółdzielni socjalnej.
Z jakiego rodzaju dotacji możemy korzystać?
Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy przewiduje następujące możliwości otrzymania dotacji w kontekście spółdzielni socjalnej:
- założenie spółdzielni socjalnej (maksymalna wysokość środków w tym momencie to 27 481,2 zł),
- przystąpienie do spółdzielni socjalnej (maksymalna wysokość środków w tym momencie to 27 481,2 zł),
- stworzenie stanowiska pracy (maksymalna wysokość środków w tym momencie to 27 481,2 zł),
- pokrycie kosztów wynagrodzenia skierowanej osoby (maksymalna wysokość środków to 2 250 zł x 6 miesięcy).
Jeśli chodzi o trzy pierwsze możliwości wysokość dotacji to maksymalnie kwota sześciokrotność przeciętnego wynagrodzenia (a dokładniej przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim kwartale roku od pierwszego dnia następnego miesiąca po ogłoszeniu przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”, na podstawie art. 20 pkt 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych). Stąd kwota 27 481,20 (6 x przeciętne wynagrodzenie, czyli na ten moment 4 580,20 zł).
Informacje o przeciętnym wynagrodzeniu znajdziesz na stronie GUS.