W ramach współpracy instytucji oraz wsparcia działań i rozwoju instytucji kultury, jednostek samorządu terytorialnego i trzeciego sektora, Punkt Kontaktowy “Europa dla obywateli”serdecznie zaprasza przedstawicieli NGO, samorządów oraz innych organizacji i instytucji działających w obszarach społeczeństwa obywatelskiego i pamięci europejskiej na bezpłatne spotkanie informacyjne o programie”Europa dla obywateli”, które odbędzie się 5 lutego 2019 roku w Gdyni.
Celem szkolenia jest przybliżenie przedstawicielom trzeciego sektora i samorządów, aktywistom, społecznikom oraz osobom zainteresowanym realizacją projektów międzynarodowych, zasad ubiegania się o dofinansowanie w programie grantowym Unii Europejskiej “Europa dla obywateli”.
“Europa dla obywateli” wspieraorganizacje pozarządowe i samorządy, a także inne podmioty działającew obszarze społeczeństwa obywatelskiego, kultury, badań i edukacji,w realizacji:
· projektówzwiązanych z tematyką obywatelstwa europejskiego
· inicjatywlokalnych
· zaangażowaniaspołecznego i demokratycznego
· pamięcieuropejskiej
Podczas spotkania będzie można dowiedzieć się, m.in. jakie są cele, założenia i priorytety programu oraz terminy konkursu wniosków w 2019 roku.
Spotkanie jest otwarte i bezpłatne;aby wziąć w nim udział należy zarejestrować się poprzez formularz rejestracyjny* na stronie internetowej polskiego Punktu Informacyjnego„Europa dla obywateli”, gdzie znajduje się również szczegółowy plan wydarzenia.
Termin: wtorek, 5 lutego 2019 r.,godz.11.00-15.00 (rejestracja od godz. 10.30)
Miejsce spotkania: Gdynia InfoBox,ul. Świętojańska 30, 81-372 Gdynia
Więcej o programie “Europa dla obywateli”znajduje się na stronie polskiego Punktu Kontaktowego: https://europadlaobywateli.
Inicjatywy zgłaszane w Komponencie 2.3 dotyczyć mogą wpływu na kształtowanie polityki na wszystkich jej poziomach – lokalnych oraz unijnych. Komponent podzielono na trzy działania, odpowiadające różnym grupom wnioskodawców, okresom realizacji, budżetowi i tematyce realizowanych projektów. Przy tworzeniu projektu warto wziąć pod uwagę wieloletnie priorytety programu – odnoszące się do nich projekty mają większe szanse na uzyskanie grantów. Dodatkowo, pod uwagę brana jest równowaga geograficzna.
Działanie 2.3. Projekty społeczeństwa obywatelskiego
Działanie 2.3. Projekty społeczeństwa obywatelskiego wspiera projekty realizowane przez międzynarodowe partnerstwa i sieci bezpośrednio angażujące obywateli w działania. Celem projektów ma być aktywne włączenie obywateli o zróżnicowanych poglądach w kształtowanie polityk Unii Europejskiej w dziedzinach związanych z celami programu i jego priorytetami rocznymi. Może się to odbywać na wszystkich etapach, z udziałem wszystkich instytucjonalnych partnerów w dyskusji, i obejmować działania związane zarówno z opracowaniem i przygotowaniem konkretnych inicjatyw, praktycznych rozwiązań i propozycji działań, jak i zapewnianiem informacji zwrotnej i negocjowaniem wniosków dotyczących polityk unijnych. Projekty powinny angażować jak najszerszą i liczna grupę obywateli i rozwijać ich międzynarodową współpracę.
Projekty w ramach Działania 2.3. powinny nawiązywać do priorytetów rocznych programu, promować solidarność i pracę na rzecz innych, zaangażowanie społeczne i wolontariat; ponadto ich obowiązkowymi elementami muszą być co najmniej dwa spośród następujących rodzajów działań:
- promowanie zaangażowania społecznego i solidarności,
- gromadzenie opinii,
- wolontariat.