Serdecznie zapraszamy osoby działające w pomorskich organizacjach pozarządowych, lokalnych aktywistów, aktywistki na warsztaty w ramach Akademii Active Citizens:
Fundraising inny niż granty – szkolenie
1 grudnia 2018 r. (sobota) w godzinach 10.00-18.00 w Gdańsku
Zapisyodbywają się przy pomocy formularza zgłoszeniowego dostępnego na stronie www.ikm.gda.pl.Formularz należy odesłać do 15 XI 2018 r.na adres anna.urbanczyk@ikm.gda.pl lub w formie papierowej dostarczyć pod adres:
Anna Urbańczyk
Instytut Kultury Miejskiej
ul. Długi Targ 39/40
80-830 Gdańsk
Numer faxu: 58 760 72 15
Liczba miejsc jest ograniczona do 18 osób. Potwierdzenie udziału w warsztatach osoby zakwalifikowane otrzymają do dnia23 XI 2018 r.
Wstęp wolny
Serdecznie zapraszamy!
Podczas szkolenia zastanowimy się wspólnie nad tym jak zacząć fundraising pozagrantowy w organizacji i od czego zależy sukces w pozyskiwaniu środków. Przyjrzymy się przykładom dobrych kampanii fundraisingowych, zastanowimy się także nad wyborem technik fundraisingowych, które warto wdrażać w pierwszej kolejności oraz jak unikać fundraisingowych błędów. Rozprawimy się także z najbardziej powszechnymi mitami na temat pozyskiwania funduszy dla organizacji pozarządowych.
Program zajęć został przygotowany z myślą o osobach pracujących w organizacjach pozarządowych, odpowiedzialnych za pozyskiwanie funduszy i komunikację oraz członków i członkiń zarządów fundacji i stowarzyszeń. Program zajęć dostosowany jest do potrzeb zarówno stabilnych organizacji posiadających biuro i zatrudniony personel, jak i małych, czy lokalnych fundacji i stowarzyszeń opierających się całkowicie na wolontariacie, nieposiadających stabilnego zaplecza.
Cel szkolenia:
– poznanie podstawowych pojęć i narzędzi marketingowych, które pomogą w efektywnym komunikowaniu się z partnerami i darczyńcami organizacji,
– zdobycie wiedzy o specyfice poszczególnych technik fundraisingowych i które warto zastosować w organizacji,
– wstęp do budowania strategii fundraisingowej w organizacji.
Jak skorzysta na tym organizacja?
– osoby uczestniczące w szkoleniu będą posiadały wiedzę i umiejętności potrzebne do zaplanowania i zrealizowania prostych działań komunikacyjnych związanych z pozyskiwaniem funduszy,
– uczestnicy i uczestniczki otrzymają konkretne informacje o tym, jak poszerzać wiedzę związaną z fundraisingiem oraz z jakimi partnerami warto współpracować w przyszłości w celu zwiększenia efektywności działań,
– udział w szkoleniu może być pierwszym krokiem w przygotowaniu długofalowej strategii pozyskiwania funduszy oraz w zbudowaniu profesjonalnego działu fundraisingu.
Metodologia:
Praca w grupach, moderowana dyskusja, studium przypadków. Praca na przykładach w oparciu o profile wybranych organizacji. Prezentowanie i omawianie na forum przykładów wybranych działań, problemów do rozwiązania. Wykorzystanie kreacji promocyjnych, spotów TV, layoutów stron www i inne.
Osoba prowadząca:
Andrzej Pietrucha – ekspert i stały współpracownik Fundacji Akademia Organizacji Obywatelskich (FAOO) oraz Fundacji im. Stefana Batorego. Trener fundraisingu i marketingu dla NGO, autor kampanii i rozwiązań promujących regularną i świadomą filantropię osób indywidualnych oraz firm. Od szesnastu lat związany z organizacjami pozarządowymi: Fundacja Wspólna Droga, Fundacja ITAKA, Stowarzyszenie BORIS. W latach 2010-2015 prezes korporacyjnej fundacji BOŚ. Absolwent historii na Uniwersytecie Warszawskim, Charity Marketing and Fundraising (MSc) w Cass Business School/City University w Londynie oraz Szkoły Trenerów Organizacji Pozarządowych STOP.
O Fundraisingu:
Fundraising – budowanie relacji z darczyńcami. W Polsce fundacje i stowarzyszenia potrafią zazwyczaj lepiej lub gorzej pisać wnioski o dotacje, ale bardzo rzadko próbują korzystać z innych źródeł finansowania swoich działań, takich jak osoby indywidualne czy biznes.
Akademia Active Citizens to projekt wzmacniający kompetencje zarządzania organizacjami i zmianą społeczną w różnorodnym świecie, realizowany przez Instytut Kultury Miejskiej i British Council.
Akademia powstała w odpowiedzi na potrzeby edukacyjne pomorskich organizacji pozarządowych zgłaszane w czasie projektu Active Citizens. Dlatego pierwszeństwo w rekrutacji będą mieć absolwenci i absolwentki pomorskich edycji programu Active Citizens Aktywna Społeczność.
W czasie warsztatów przewidziane są przerwy kawowe i wegański lunch.