Zapraszamy Państwa do udziału w Kongresie Rewitalizacji „Od założeń polityki do społecznej zmiany. Rewitalizacja w działaniu”, który odbędzie się w dniach 5-6 października br. w Gdańsku. W przedsięwzięciu uczestniczyć będą zarówno teoretycy – przedstawiciele różnych dyscyplin nauki, jak i praktycy rewitalizacji – pracownicy samorządowi, projektanci, prawnicy, aktywiści miejscy, działacze społeczni, a ponadto przedsiębiorcy.
Rewitalizacja jest wieloetapowym i rozciągniętym w czasie procesem. Skuteczność rewitalizacji, a więc osiągnięcie społecznej zmiany, wymaga opracowania racjonalnych założeń polityki rewitalizacyjnej w tzw. uchwale delimitacyjnej oraz gminnym programie rewitalizacji, a następnie konsekwencji w jej wdrażaniu – do czego służy wiele ustawowo określonych narzędzi (np. specjalna
strefa rewitalizacji, miejscowy plan rewitalizacji, umowa urbanistyczna, dotacje remontowe, regulacje podatkowe). O wskazanych kwestiach będziemy rozmawiać podczas Kongresu.
I dnia odbędzie się sesja plenarna, w trakcie której wygłoszone zostaną wykłady. Zwieńczy je otwarta dyskusja z udziałem wszystkich uczestników. Organizatorzy dobrali tematykę wystąpień w taki sposób, żeby prezentowały one wszystkie węzłowe problemy rewitalizacji.
II dnia będą miały miejsce dwie sesje równoległe. W ramach każdej z nich zorganizowane zostaną dwa panele naukowe oraz spacer studyjny. Tytuły paneli znajdują się w poniższym programie. Serdecznie zapraszamy do zgłaszania wystąpień.
Rewitalizacja to wieloetapowy proces. Stanowi podstawowe narzędzie zmian w polityce miejskiej dla wielu obszarów w Polsce. Z tego względu podczas organizowanej przez nas konferencji spotkają się praktycy, teoretycy oraz wszyscy zainteresowani procesem rewitalizacji aby podzielić się swoimi doświadczeniami oraz problemami, jakie powstają w trakcie realizacji tego złożonego procesu. Chcielibyśmy serdecznie zaprosić Państwa na to wydarzenie. – Dominik Wilk, sekretarz konferencji