Coraz więcej samorządów interesuje się kwestią założenia spółdzielni socjalnej. W tym wpisie przyglądam się potencjalnym korzyściom jednostek samorządu terytorialnego (np. dla gminy czy powiatu) z założenia spółdzielni socjalnej.
Na początek przypominam, że jednostki samorządu terytorialnego są (obok organizacji pozarządowych oraz kościelnych osób prawnych) jedną z grup uprawnionych do założenia spółdzielni socjalnych składających się z osób prawnych. Przejdźmy teraz do korzyści.
Korzyść #1 Możliwość większego zaangażowania w rozwiązanie konkretnego problemu społecznego
W tym ujęciu założenie spółdzielni przez jednostkę samorządu terytorialnego może być kolejną formułą działania komunalnego. Jeśli jest potrzeba, której nie dostarcza rynek lub istniejące rozwiązania są niewystarczające albo z jakiś powodów nieodpowiednie, to jednym z rozwiązań może być założenie spółdzielni socjalnej, która będzie dostarczać potrzebne usługi.
Jeśli na danym obszarze nie ma np. instytucji zabezpieczającej potrzeby dożywiania w szkołach czy utrzymania terenów zielonych, a zadania zlecane są na zewnątrz, często firmom nie-lokalnym (zatrudniającym osoby również nie-lokalne), to spółdzielnia socjalna może rozwiązać ten problem, realizując jednocześnie ważny cel społeczny, tj. zatrudnienie osób defaworyzowanych na rynku pracy, często korzystających ze świadczeń ośrodka pomocy społecznej (czyli mamy zmniejszenie wydatków na pomoc społeczną).
Przykładem z własnego świętokrzyskiego podwórka jest Spółdzielnia Socjalna Kazimierskie Smaki, Spółdzielnia Socjalna Przysmak z Sędziszowa (obie usługi cateringowe/dożywianie, korzystające z zasobów szkół) czy Spółdzielnia Socjalna Starachowiczanka (utrzymanie terenów zielonych, usługi porządkowe).
Karolina Jarosz, Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Kielcach
Dobrze obrazuje to film przygotowany na zlecenie Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej:
Myślę, że sporo gmin ma tego rodzaju potrzeby. Może to być np.:
- prowadzenie przedszkola czy żłobka,
- świadczenie usług utrzymania terenów zielonych,
- odbiór odpadów od mieszkańców,
- wykonywanie usług opiekuńczych,
- obsługa gastronomiczna szkół.
Z punktu widzenia interesu gminy, najlepiej by tego rodzaju usługi były wykonywane przez firmy z jej terenu, angażujące do tego osoby defaworyzowane mieszkające na jej obszarze. Z tym związana jest kolejna korzyść.
Tutaj polecam jeszcze wpis dot. przedmiotu działania spółdzielni socjalnych z udziałem jednostek samorządu terytorialnego.
WIĘCEJ KORZYŚCI W TEKŚCIE ŹRÓDŁOWYM AUTORSTWA WALDEMARA ŻBIKA TUTAJ