W dniach 22-24 czerwca przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego
z powiatu starogardzkiego i tczewskiego uczestniczyli w zorganizowanym
przez OWES „DOBRA ROBOTA” wyjeździe studyjnym do Brzezin i Łodzi.
W Brzezinach byliśmy uczestnikami spotkania branżowego spółdzielni socjalnych zorganizowanego przez Ogólnopolski Związek Rewizyjny Spółdzielni Socjalnych. Za dobrą praktykę posłużyła nam współpraca gminy Brzeziny ze Spółdzielnią Socjalną Communal Service, która od maja 2012 r. realizuje większość usług komunalnych w mieście (utrzymanie czystości, pielęgnacja zieleni, naprawa i remonty dróg, odśnieżanie, prowadzenie sortowni odpadów komunalnych oraz kompostowni). Podczas spotkania Burmistrz Brzezin Marcin Pluta podkreślał, że zlecanie zadań w trybie in-house oraz zatrudnienie w spółdzielni osób dotychczas bezrobotnych generuje w miejskiej kasie oszczędności rzędu 20%. Dla uczestników naszego wyjazdu wymiana doświadczeń ze spółdzielcami od lat współpracującymi
z samorządami była niezwykle cenna. Z zainteresowaniem wysłuchaliśmy doświadczeń samorządów i osób prowadzących spółdzielnie w Pile, Koninie
i Mysłowicach.
Tym co szczególnie nas zainteresowało były planowane zmiany w Ustawie Prawo Zamówień Publicznych, które mają uwzględniać np. zastrzeżenie do ubiegania się o zamówienie m.in. wykonawców, których głównym celem jest społeczna i zawodowa integracja osób niepełnosprawnych lub osób defaworyzowanych. Zamówienia publiczne w obszarze usług zdrowotnych, społecznych, kulturalnych o określonych kodach CPV ze Wspólnego Słownika Zamówień będą mogły być zawierane z podmiotami spełniającymi określone kryteria społeczne. To wszystko daje wielką szansę dla spółdzielni socjalnych!
Te dwa dni w Brzezinach dla uczestników naszego wyjazdu były niezwykle cenne
i ważne. 23 czerwca po zakończonym spotkaniu branżowym udaliśmy się do Łodzi. Tym razem poznawaliśmy „od środka”, doświadczając na własnej skórze, funkcjonowanie spółdzielni socjalnych osób fizycznych.
Wtorkowe popołudnie spędziliśmy w Infopunkcie – gdzie p. Karolina Musielak Doradca w projektach związanych z ekonomią społeczną prowadzonych na terenie województw mazowieckiego, świętokrzyskiego i śląskiego. Przedstawiła nam w jaki sposób Łódź realizuje projekt rewitalizacyjny. Byliśmy pod ogromnym wrażeniem pracy animacyjnej i edukacyjnej wykonanej w ramach tego projektu. Po spotkaniu był spacer, a jakże Piotrkowską, na której to znajdował się kolejny punkt naszej wizyty – restauracja Włoszczyzna. Było smacznie rodzinnie i bardzo „włosko” ( https://www.facebook.com/wloszczyznarestauracja ). Podczas kolacji prezes Spółdzielni prowadzącej Włoszczyznę opowiedziała nam historię restauracji, opowiedziała o pomysłach na przyszłość i o tym jakie trudności czyhają potencjalnych spółdzielców socjalnych.
Po kolacji wróciliśmy do hostelu La Granda – http://www.lagranda.pl/ prowadzonego przez fundację ISSA, gdzie rano po śniadaniu w klubokawiarni GRANDA prezes spółdzielni opowiedział, z jakimi kłopotami borykali i borykają się, prowadząc hostel, klubokawiarnię i gastronomię wegańską. Opowiedział nam także o planach na przyszłość.
W środę wzięliśmy udział w debacie „Ekonomia społeczna – pomysł na biznes
z ludzką twarzą, którą organizowało Stowarzyszenie Wsparcie Społeczne
„Ja-Ty-My”. Było to kolejne spotkanie i możliwość poznania funkcjonowania spółdzielni powstałych kilka lat temu. Dowiedzieliśmy się o praktykach korzystania z funduszu ES – pożyczek dla podmiotów ekonomii społecznej.
Po obiedzie w gościnnej wegańskiej Grandzie wyruszyliśmy pełni doświadczeń
i wrażeń w drogę powrotną. Dziękujemy Paulinie Sieradzan i Magdzie Sobiczewskiej za pomoc w organizacji wyjazdu.