Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z relacją reprezentanta Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej Dobra Robota w Gdańsku Piotra Wołkowińskiego z ósmego spotkania Grupy Ekspertów przy Komisji Europejskiej ds. przedsiębiorczości społecznej.
UNIJNA STRATEGIA WSPARCIA EKONOMII SPOŁECZNEJ
Ósme spotkanie Grupy Ekspertów przy Komisji Europejskiej ds. przedsiębiorczości społecznej (GECES), odbyło się 24 listopada w Brukseli, w biurach Komisji.
Michel Catinat, dyrektor jednostki w DG Growth, podkreślił wagę, jaką Komisja Europejska przywiązuje do prac GECES, zwłaszcza do opracowanych propozycji działań na rzecz rozwoju przedsiębiorczości społecznej, które mają zostać przedstawione przez Grupę w 2016 r. Podkreślił on, iż nie wszystko zależy od Komisji i poprawa sytuacji zależy między innymi od współpracy z państwami członkowskimi oraz aktorami sektora. W posiedzeniach GECES biorą udział cztery najważniejsze dyrekcje Komisji, inne są zapraszane w zależności od omawianych tematów.
Ann Branch, dyrektor jednostki w DG Employment została nowo mianowana i znajduje się na czele wydziału, który zajmuje się inkluzywnym zatrudnieniem oraz przedsiębiorstwami społecznymi.
Przedstawiciele przedsiębiorczości społecznej podkreślili, że do niedawno opublikowanego, ważnego dokumentu Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów, który (LINK) nie wpisano ważnej roli jaką odgrywa przedsiębiorczość społeczna. Jednak według przedstawicieli Komisji, by być branym pod należy wykonywać i przedstawiać znaczące działania. Komisja Jean-Claude’a Junkera wydaje się być bardziej nastawiona na wprowadzenie w życie istniejących polityk i strategii, zaś tworzenie nowych dopuszcza tylko w uzasadnionych przypadkach. Z uwagi na powyższe GECES pracuje nad ogólnym plan działania. Denis Stokkink podkreślił,
iż w zarysie wykonanego przez niego raportu podkreśla brak uwzględnienia w polityce Komisji Junkera przedsiębiorczości społecznej.
Inni mówcy podkreślili jednak, iż środki na rozwój przedsiębiorczości społecznej są znaczące, o czym też świadczyły przedstawiane na spotkaniu działania Unii.
Podczas obrad plenarnych przedstawiono m.in.:
Fundusz Europejski dla Strategicznych Inwestycji – LINK
EaSI guarantee dla przedsiębiorstw społecznych – LINK
Przestawiono również elementy związane z kryzysem migracji, z propozycjami Słowenii oraz Finlandii.
Organizacja reprezentująca kobiety będące przedsiębiorcami społecznymi (Europeans Womens Lobby) przedstawiła dane na temat ich silnego działania w Europie na podstawie pogłębionych wywiadów. – LINK
Poruszono jeszcze dwie istotne kwestie:
Utworzenie Światowej Grupy liderów Ekonomii Społecznej i Solidarnościowej, zainicjowane przez Prezydenta Francji Francois Hollanda, na ostatnim Walnym Spotkaniu Organizacji Narodów Zjednoczonych. Grupa ta nazywa się ‘The International Leading Group on Social and Solidarity Economy’ i organizuje m.in. spotkania Mont Blancs – LINK
Dyrekcja DG Joint Research Centre przedstawiła bardzo szybko rozwijające się badania dotyczące części składowych kompetencji przedsiębiorczej osoby. Badania te zostaną dostosowane do problematyki uczenia w szkołach i na studiach.
Podczas spotkania pracowano także warsztatowo. Osoby uczestniczące zostały podzielone na cztery grupy: finanse, wizerunek, sytuacja prawna, oraz relacja z terytoriami poza UE. Członek GECES, specjalista ds. ekonomii społecznej
i pełnomocnik OMGGS ds. ekonomii społecznej, zaangażowany w pracę Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej Dobra Robota w Gdańsku Piotr Wołkowiński moderował pracę grupy, która skupiała się na wizerunku. Praca dotyczyła stworzenia modelu poprawy lub zmiany wizerunku przedsiębiorczości społecznej, w oczach Komisji, rządów państw, władz regionalnych i lokalnych oraz obywateli, przyszłych twórców tego typu przedsiębiorstw itp.
Prace te będą kontynuowane w przyszłym tygodniu podczas konferencji Prezydencji Luksemburga dotyczącej ekonomii społecznej.