Projekt ustawy o zmianie ustawy o spółdzielniach socjalnych oraz niektórych innych ustaw trafił do Sejmu pod koniec sierpnia 2017 r. Już na pierwszym wrześniowym posiedzeniu rozpoczęto pracę nad tym przedłożeniem. Ustawa została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.
Spółdzielnie socjalne powstają od 2006 r.
Ustawa o spółdzielniach socjalnych jest o trzy lata młodsza od ustawy o działalności pożytku. Ma już więc swoje lata i, podobnie jak ustawa pożytkowa, była nie raz nowelizowana. Nowelizacje pozwoliły m.in. na zakładanie spółdzielni socjalnych przez organizacje pozarządowe (a także jednostki samorządu terytorialnego i kościelne osoby prawne), na prowadzenie przez spółdzielnie nieodpłatnej i odpłatnej działalności pożytku publicznego, korzystanie z pomocy wolontariuszy oraz startowanie w konkursach na realizacje zadań publicznych (obok fundacji i stowarzyszeń).
Spółdzielnie socjalne łączą cechy przedsiębiorstwa i organizacji pozarządowej. Działają na rzecz reintegracji zawodowej i społecznej osób wykluczonych, np. bezrobotnych, bezdomnych, niepełnosprawnych. Pierwotnie mogły być powoływane do życia tylko przez wykluczonych. Okazało się to jednak zbyt trudne i przepisy zaczęto liberalizować.
Opisywana tu rządowa nowelizacja, nad którą właśnie pracuje Sejm, również idzie w tym kierunku. Jej celem jest m.in. zwiększenie trwałości spółdzielni, a także wzmocnienie ich, szczególnie na starcie.
Projekt jest obszerny – uzasadnienie opisuje 32 zmiany (nie licząc zmian porządkujących i doprecyzowujących). Poniżej prezentujemy tylko wybrane wątki rządowego przedłożenia, które wydały nam się ważne lub ciekawe.