Podajemy dalej informację Laboratorium Innowacji Społecznych! 🙂
Jeśli masz pomysł na nowatorskie rozwiązanie, które może pomóc osobom zależnym lub ich opiekunom, chcesz nad nim popracować i spróbować wcielić je w życie – zgłoś się do naszego Inkubatora pomysłów!
Czekamy do 25 października!
Zgłoszenie może złożyć pojedyncza osoba, grupa osób (zespół) lub instytucja/organizacja z dowolnego miejsca Polski.
Więcej informacji o zasadach działania Inkubatora pomysłów, o tym co trzeba zrobić by wysłać zgłoszenie oraz jakich pomysłów szczególnie szukamy znajdziesz tutaj.
Inkubator pomysłów to część projektu “Innowacje na ludzką miarę”, realizowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego przez Pracownię Badań i Innowacji Społecznych “Stocznia” w partnerstwie z Gminą Miasta Gdynia, Miastem stołecznym Warszawa oraz ECORYS Polska Sp. z o.o.
Jakich pomysłów szukamy?
- Szukamy nowatorskich rozwiązań, które pomogą w podniesieniu jakości życia osób zależnych lub ich opiekunów.
Przez osoby zależne rozumiemy wszystkie osoby, które z różnych powodów (przede wszystkim ze względu na wiek lub stan zdrowia) nie są w stanie funkcjonować w pełni samodzielnie i potrzebują stałej opieki, np.:
– osoby z niepełnosprawnością sensoryczną lub niepełnosprawnością ruchową,
– osoby z niepełnosprawnością intelektualną,
– osoby z zaburzeniami psychicznymi,
– osoby, które stały się okresowo zależne z powodu choroby, urazu albo innych przyczyn (np. osoby z afazją, po udarach w trakcie terapii, z chorobą nowotworową),
– osoby z chorobami otępiennymi,
– osoby starsze/sędziwe niezdolne do samodzielnego funkcjonowania.- W tym naborze szukamy szczególnie pomysłów z 6 tematów priorytetowych:
– przeciwdziałanie osamotnieniu osób korzystających z usług opiekuńczych lub łagodzące jego skutki,
– wydłużenie okresu samodzielnego mieszkania osób w podeszłym wieku przy niewielkich nakładach finansowych,
– czasowe odciążenie opiekunów osób zależnych i radzenie sobie ze związanym z tym obciążeniem emocjonalnym,
– rozwiązania dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, które pozwoliłyby im na wypełnianie roli rodzica i funkcjonowanie z dziećmi w swoim środowisku,
– umożliwienie osobom z zaburzeniami psychicznymi odnalezienie się na rynku pracy przy jednoczesnym utrzymaniu motywacji do systematycznego leczenia i terapii,
– budowa międzysektorowych sieci oparcia dla osób doświadczających kryzysów psychicznych.
Pobierz opis tematów priorytetowych dla trzeciego naboru do inkubatora oraz opisy przykładowych odbiorców, dla których poszukujemy innowacyjnych rozwiązań.- Twój pomysł może dotyczyć dowolnej sfery życia wybranej grupy osób lub wszystkich osób zależnych. Może być pomysłem na jakiś nowy produkt czy usługę albo na usprawnienie sposobu funkcjonowania istniejącego rozwiązania.
Pobierz szczegółowy opis obszarów tematycznych, których mogą dotyczyć innowacje.- Twój pomysł powinien mieć charakter “mikroinnowacji”, czyli dać się zastosować na początek w niewielkiej skali, np. w jednej instytucji czy środowisku lokalnym, ale mieć też potencjał do replikowania i zastosowania w innych miejscach. Szukamy rozwiązań, które docelowo można będzie stosować w całym kraju (a może i poza nim), ale które nie wymagają np. zmian w ustawach.
- Twój pomysł powinien być innowacją na skalę kraju – czyli nie może być np. próbą wprowadzenia w Twojej miejscowości rozwiązania, które ktoś stosuje już w innej polskiej gminie.