SUKCES – program wsparcia podmiotów ekonomii społecznej w funkcjonowaniu w sieciach, partnerstwach i klastrach realizowany w ramach Działania 2.9 Rozwój ekonomii społecznej Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014 – 2020.
Beneficjentem projektu jest Caritas Archidiecezji Przemyskiej w partnerstwie z Podkarpacką Akademią Przedsiębiorczości Katarzyna Podraza.
Celem projektu jest włączenie co najmniej 6 przedsiębiorstw społecznych (PS) do ponadregionalnych klastrów zrzeszających przedsiębiorców oraz utworzenie dwóch ponadregionalnych sieci branżowych podmiotów ekonomii społecznej (PES), do których przystąpi co najmniej 24 PES i dwóch przedsiębiorców tworzących ponadregionalne sieci branżowe.
Projekt przyczyni się do osiągnięcia celu szczegółowego POWER w szczególności poprzez:
- zwiększenie rozpoznawalności sektora ekonomii społecznej oraz zwiększenie skuteczności rzecznictwa interesów PES,
- upowszechnianie idei ekonomii społecznej i solidarnej, wśród przedsiębiorstw oraz wzajemne uczenie się i wymianę dobrych praktyk,
- otwieranie się klastrów biznesowych na włączanie do nich PS,
- utrwalenie praktycznych informacji i porad w zakresie włączania PS do klastrów, zrzeszających przedsiębiorców oraz tworzenia branżowych sieci kooperacyjnych PES, w formie raportu podsumowującego zrealizowane w projekcie działania.
Na projekt składają się dwa zasadnicze zadania (moduły), dotyczące dwóch typów odbiorców:
- zadanie 1 – włączanie przedsiębiorstw społecznych (PS) do ponadregionalnych klastrów zrzeszających przedsiębiorców w celu podniesienia konkurencyjności oraz rozwoju działalności odpłatnej pożytku publicznego i działalności gospodarczej PS,
- zadanie 2 – tworzenie ponadregionalnych sieci branżowych PES, ze szczególnym uwzględnieniem wspierania procesu tworzenia konsorcjów spółdzielczych.
Planowanym efektem realizacji projektu będzie utworzenie środowiska przyjaznego współpracy PES/PS i przedsiębiorców, które pozwoli na poszerzenie ich możliwości społeczno-gospodarczych poprzez np. wspólne zamówienia, uczestniczenie wspólnie w przetargach, współfinansowanie wspólnych działań marketingowych, wspieranie się doradcze (wymiana doświadczeń i dobrych praktyk). Projekt umożliwi wszystkim podmiotom biorącym w nim udział dostęp do korzyści społecznych oraz ekonomicznych płynących z kooperacji w grupie. Klastry stymulują współpracę podmiotów sfery przemysłu, nauki, oraz ośrodków władzy. Sieci z kolei są specyficznym typem powiązań między podmiotami gospodarczymi, opartym na współzależnościach i kooperacji bez warunku koncentracji przestrzennej. Członkowie klastrów i sieci współpracują m.in. w obszarze badań i rozwoju, produkcji, pozyskiwania surowców, szkoleń, zaopatrzenia, dystrybucji, logistyki, budowania marki produktów, marketingu.
W szczególności, realizacja zadania 1 przyczyni się do wzmocnienia potencjału PS oraz zwiększenia poziomu współpracy z podmiotami biznesowymi działającymi w podobnym obszarze lub branży rynkowej. Włączanie PS do ponadregionalnych klastrów będzie służyć w szczególności:
- poprawie współpracy PS z podmiotami biznesowymi oraz nawiązywaniu trwałych relacji ekonomicznych,
- profesjonalizacji działalności PS,
- wzrostowi konkurencyjności PS włączających się w działalność klastrów – w szczególności poprzez podnoszenie jakości produktów lub usług, zmianę modelu biznesowego itp.
- upowszechnianiu idei ekonomii społecznej i solidarnej wśród przedsiębiorstw oraz wzajemnemu „uczeniu się” i wymianie dobrych praktyk; otwieraniem się klastrów biznesowych na włączanie PS itp.
W ramach zadania 1, PS zostaną zapewnione:
- dobór klastrów adekwatnych dla profilu działalności i potencjału każdego PS zakwalifikowanego do włączania,
- wsparcie eksperckie i doradcze w przygotowaniu PS do dołączenia do klastrów zrzeszających przedsiębiorców,
- wsparcie negocjacyjne w procesie dołączania PS do klastrów zrzeszających przedsiębiorców;
- wsparcie prawne dla PS w procesie ewentualnego podpisywania umowy,
- upowszechnianie działań polegających na podejmowaniu współpracy sprzyjającej podnoszeniu konkurencyjności i budowaniu branżowych powiązań kooperacyjnych i klastrowych, ze szczególnym uwzględnieniem ukierunkowania na propagowanie idei ekonomii społecznej i solidarnej wśród przedsiębiorców oraz wzajemne „uczenie się” i wymianę dobrych praktyk; działania sprzyjające otwieraniu się klastrów biznesowych na włączanie PS oraz przedsiębiorców na kooperację z innymi PES,
- wsparcie PS włączanych do klastrów w udziale w krajowych i międzynarodowych targach branżowych i wspólnych przedsięwzięciach promocyjnych, konferencjach, seminariach itp. Wspierane będzie uczestnictwo w wydarzeniach, w których poza PS uczestniczyć będą inni przedsiębiorcy. Wnioskodawca opracuje i wdroży, niezależny od działań projektowych, system ułatwiający PES udział w targach i wydarzeniach promocyjnych.
W trakcie realizacji projektu zostaną opracowane następujące dokumenty zapewniające efektywną realizację zadania 1:
- przegląd wybranych istniejących klastrów zrzeszających przedsiębiorców, w szczególności pod kątem możliwości włączania PS,
- koncepcja przeprowadzenia naboru PS, aplikujących o wsparcie w dołączaniu do istniejących ponadregionalnych klastrów zrzeszających przedsiębiorców oraz propozycja zakresu wsparcia PS w tym procesie oraz sposobu doboru klastrów adekwatnych dla profilu działalności PS,
- system ułatwiający PS/PES udział w targach i wydarzeniach promocyjnych, konferencjach, seminariach
Realizacja zadania 2 przyczyni się do zwiększania zarówno jednostkowego i grupowego potencjału PES, jak i do podnoszenia rozpoznawalności sektora ekonomii społecznej i zwiększenia skuteczności rzecznictwa interesów PES. Dwie, utworzone w ramach projektu sieci, będą też miejscem do wymiany doświadczeń pomiędzy podmiotami działającymi w podobnych branżach, co przyczyni się do wzrostu konkurencyjności i potencjału całego sektora. Współpraca w ramach sieci służyć będzie w szczególności:
- zwiększeniu potencjału ekonomicznego i społecznego zrzeszonych podmiotów i przedsiębiorstw,
- zwiększaniu skali i skuteczności w ubieganiu się o udzielenie zamówień publicznych, poprzez np. tworzenie wspólnych ofert,
- wspieranie wprowadzania uniwersalnych systemów jakości (na produkt, usługę itp.),
- wspólnemu organizowaniu sieci produkcji, handlu lub usług,
- organizowaniu wspólnej promocji działań społecznych lub ekonomicznych,
- promocji wspólnego znaku towarowego, o którym mowa w ustawie z dnia 30 czerwca 2000 r. – Prawo własności przemysłowej,
- udziału w regionalnych, krajowych i międzynarodowych targach branżowych, a także innych wydarzeniach promocyjnych służących zwiększaniu potencjału biznesowego PES.
W ramach zadania 2, zapewnione zostanie:
- stworzenie 2 ponadregionalnych sieci branżowych, przy czym każda sieć będzie posiadać w charakterze członka co najmniej 12 PES, w tym co najmniej 1 konsorcjum oraz co najmniej 1 przedsiębiorcę nie będącego PES, działającego w podobnej branży lub klastrze; jednakże w składzie sieci udział tego typu podmiotów nie przekroczy 15%,
- utworzenie profesjonalnej identyfikacji wizualnej dla każdej z sieci branżowej,
- opracowanie strategii marketingowej dla każdej sieci branżowej,
- wsparcie eksperckie i doradcze w początkowym okresie działalności sieci branżowej,
- system ułatwiający PS/PES udział w targach i wydarzeniach promocyjnych, konferencjach, seminariach,
- analiza szans wejścia każdej sieci PES na zewnętrzne rynki.
Szczególnie istotnym aspektem realizacji zadania 2 będzie zapewnienie trwałości wypracowanych rozwiązań. W trakcie realizacji projektu zostaną opracowane następujące dokumenty zapewniające efektywną realizację zadania 2:
- przegląd istniejących na terenie całej Polski regionalnych sieci branżowych i klastrów PES,
- wzorcowa koncepcja sieci branżowej PES (posiadającą udział do 15% przedsiębiorców nie będących PES, wraz z wzorami dokumentów, regulaminów itp. wykorzystywanych w ramach tworzenia i funkcjonowania sieci):
- koncepcja metodyki tworzenia ponadregionalnych sieci branżowych PES, ze szczególnym uwzględnieniem wspierania procesu tworzenia konsorcjów spółdzielczych,
- koncepcja pracy z PES włączanych w sieć branżową,
- koncepcja funkcjonowania sieci ponadregionalnych,
- system ułatwiający PS/PES udział w targach i wydarzeniach promocyjnych, konferencjach, seminariach.
Realizacja projekty SUKCES prowadzić będzie do zebrania wiedzy, doświadczeń i dobrych praktyk wynikających z ich realizacji. Wiedza zebrana zostanie w formie raportu podsumowującego działania zrealizowane w ramach zadania 1 i 2.
W wyniku realizacji projektu zostaną podpisane minimum 2 porozumienia o współpracy z Ośrodkami Wsparcia Ekonomii Społecznej w każdym z województw, na terenie których powstanie ponadregionalna sieć branżowa PES oraz województw, na których działają PS włączane do klastrów przedsiębiorców.
Okres realizacji projektu: 1.10.2020r. – 30.11.2021r.
– rozpoczęcie naboru PS do udziału w projekcie : I kw. 2021r.
– wsparcie eksperckie i doradcze (negocjacyjne, prawne, marketingowe) dla PS i PES: I kw. 2021r.- IV kw. 2021r.
– włączenie co najmniej 6 PS do istniejących klastrów: I kw. 2021r.
– stworzenie dwóch ponadregionalnych sieci PES: I kw. 2021r.– II kw. 2021r.
– udział PES, PS w targach i wydarzeniach promocyjnych: II kw. 2021r.– IV kw. 2021r.
Dofinansowanie projektu z UE: 1 592 114,26 PLN
Dofinansowanie projektu z budżetu państwa: 296 962, 94 PLN
Udział w projekcie jest bezpłatny.
Informacji o projekcie udzielamy telefonicznie, mailowo oraz osobiście w Biurze Projektu:
Podkarpacka Akademia Przedsiębiorczości Katarzyna Podraza
ul. Dąbrowskiego 20A, 35-036 Rzeszów
Tel. (0-17) 857-71-00
E-mail:
zadanie 1 – klaster@pap.rzeszow.pl
zadanie 2 – sukces@pap.rzeszow.pl