Dzięki współpracy z Ośrodkiem Wsparcia Ekonomii Społecznej (OWES) grupa potencjalnych entuzjastów powstania przedsiębiorstwa społecznego dla absolwentów Warsztatów Terapii Zajęciowej (WTZ) w Gdyni wzięła udział w wizycie studyjnej w Wielkopolsce. Uczestnicy wyjazdu (14-16 kwietnia 2014) to członkowie funkcjonującego w Gdyni partnerstwa budującego sieć wsparcia dla osób z niepełnosprawnością intelektualną.
14.04.2014
Pierwsze spotkanie w Poznaniu z Prezesem Stowarzyszenia Na Rzecz Spółdzielni Socjalnych Przemysławem Piechockim i specjalistką ds. merytorycznych Malwiną Pokrywką, która przedstawiła projekt „Innowacyjny model aktywizacji zawodowej uczestników WTZ“ oraz opowiedziała o innowacyjnym modelu aktywizacji uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej, który polega na tworzeniu spółdzielni socjalnych przy WTZ i jest instrumentem rehabilitacji zawodowej uczestników i ich docelowym miejscem pracy.
15.04.2014
Spotkanie z prezesem Spółdzielni Socjalnej Poznanianka. Poznanianka to pierwsza spółdzielnia socjalna dedykowana osobom zadłużonym z tytułu niepłacenia czynszu najmu za lokal. Osoby zatrudnione w spółdzielni dostają szansę odpracowania swoich długów – pracownicy w większości są zatrudnieni na umowę o pracę. Około 30% ich zarobków, za ich zgodą, jest przeznaczane na spłatę zadłużenia. Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych ze swojej strony zadeklarował się wstrzymać postępowanie eksmisyjne w stosunku do osób zatrudnionych w spółdzielni.
Spotkanie i obiad w Spółdzielni Socjalnej Wspólny sukces w Wągrowcu. Spółdzielnia została założona dla uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej z Wągrowca. Spółdzielnia jest wynikiem porozumienia Gminy Wągrowiec i Powiatu Wągrowieckiego, które są członkami i założycielami. W działalność spółdzielni zaangażowało się również miasto, które udostępniło spółdzielcom lokal. Członkowie i sympatycy zlecają spółdzielni realizację zadań własnych, w tym między innymi usługi w zakresie prac na terenach zielonych i porządkowych, a także archiwizację dokumentów. W wyniku współpracy z partnerem biznesowym mają stałe zlecenie na bardzo proste prace – mechaniczne odcinanie małych elementów aluminiowych ze szpuli. Praca idealnie dobrana dla naszych potencjalnych klientów. Sami również trenowaliśmy 🙂
Wizyta w Spółdzielni „Równe Szanse” z Gajewa. Spółdzielnia stworzona przez Gminę Czarnków oraz przez Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Psychicznie Chorych i Niepełnosprawnych Intelektualnie „Empatia”. Spółdzielnia została stworzona przede wszystkim po to, by zatrudnić uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Gębicach, którzy w ten sposób zdobędą szansę na zatrudnienie na otwartym rynku pracy. Dzięki jej powstaniu Gmina Czarnków oraz powiat czarnkowsko-trzcianecki zyskały nowy instrument umożliwiający aktywizację osób z niepełnosprawnością intelektualną. Siedziba spółdzielni mieści się w byłej szkole podstawowej w Gajewie, która należy do Gminy i której część została udostępniona spółdzielni. Spółdzielnia zajmuje się przede wszystkim produkcją ceramiki, na początku świnek skarbonek oraz ceramicznych żółwi. W pierwszym etapie funkcjonowania spółdzielnia ściśle współpracuje z firmą Kępka Group, która specjalizuje się w produkcji ceramiki użytkowej. W ramach współpracy spółdzielnia będzie produkować wyroby ceramiczne na zamówienie firmy.
16.04.2014
Wizyta w Spółdzielni Socjalnej „1979“ z Gołuchowa. Spółdzielnię założyły Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Klaudiusz” z Choczy i Stowarzyszenie Mieszkańców Gminy Gołuchów. Spółdzielnia prowadzi Gołuchowską Manufakturę Mydła i Pachnidła – pierwsze, limitowane serie mydełek już się ukazały. Spółdzielnia prezentowała już swoje wyroby na świątecznym kiermaszu ekonomii społecznej. Cieszyły się tam bardzo dużą popularnością. Pomysłodawcy spółdzielni poszukują partnerów w biznesie – potencjalnych odbiorców. Chcą wprowadzać swoje towary jako produkt regionalny i ekologiczny. Zbudowali wokół swoich produktów legendę.
Prezentacja i obiad przygotowany przez spółdzielnię socjalną „Grodzka“ w Koninie. Spółdzielnia prowadzi restaurację NOWA GRODZKA. Jest to kameralne miejsce, świetnie nadające się na rodzinny obiad, spotkania biznesowe czy organizację uroczystości. W ofercie Restauracji dostępny jest nie tylko profesjonalny catering, ale także cieszące się ogromną popularnością dania na wynos, dostępne na telefon z możliwością bezpłatnego dowozu.
Nasze refleksje:
Spółdzielnia socjalna wymaga od jej pracowników, a przede wszystkim zarządu ogromnego zaangażowania, entuzjazmu i przekonania o słuszności obranej drogi.
Ogromnym ułatwieniem w prowadzeniu tego typu działalności gospodarczej jest nawiązanie współpracy z partnerem biznesowym gwarantującym zbyt na produkty czy usługi, dającym możliwość wstępnego przeszkolenia potencjalnych pracowników, posiadającego wiedzę z zakresu marketingu i sprzedaży.
Należy również dodać, że ogromnym wsparciem i motorem działań dla spółdzielni powstających dla uczestników WTZ jest Stowarzyszenie Na Rzecz Spółdzielni Socjalnych realizujące projekt „Innowacyjny model aktywizacji zawodowej uczestników WTZ“.
Przedsiębiorstwo społeczne – spółdzielnia socjalna osób prawnych – jest jedną z form zatrudnienia, która daje możliwość aktywności zawodowej osobom z niepełnosprawnością intelektualną.
Przed nami czas na kreatywne, ale i konkretne myślenie o tym, kto w Gdyni stanie się liderem przedsiębiorstwa społecznego dla absolwentów WTZ oraz jaki będzie profil jego działalności.
Ola Pakólska