W minioną sobotę, 18 kwietnia, zespół OWES Dobra Robota gościł na Pomorskim Kongresie Obywatelskim. Tegoroczna, VIII już odsłona Kongresu, odbyła się pod hasłem “Jakość życia Pomorzan”.
Paneliści i uczestnicy Kongresu zastanawiali się co dla nas oznacza jakość życia, od czego ona zależy i w jaki sposób możemy o nią zadbać? W których obszarach udało się w ostatnim ćwierćwieczu wiele osiągnąć, a które stanowią jeszcze wyzwanie na przyszłość? W końcu – czy wysoka jakość życia może stać się naszą regionalną (pomorską) przewagą konkurencyjną i zapewnić nam szybki rozwój społeczno-gospodarczy?
Intencją organizatorów była możliwość wielowymiarowej refleksji nad tym, co najistotniejsze z perspektywy jakości życia na Pomorzu. Począwszy od teraźniejszości i przyszłości pomorskiej gospodarki (w kontekście szans, jakie dają tzw. inteligentne specjalizacje oraz cyfryzacja), sensu i kształtu edukacji, jakości otaczającej nas przestrzeni (zarówno tej kulturowej, jak i naturalnej), aż do możliwości dbania o własne zdrowie. Poszczególnym panelom i wybranym sesjom tematycznym przysłuchiwała się Natalia Meszko, specjalista procesu animacyjnego.
W ramach Kongresu na dziedzińcu Politechniki odbyło się także Forum Jakości Życia Pomorza. Zaproszone organizacje miały możliwość wystawienia stoiska, na którym prezentowane były projekty, podnoszące jakość życia Pomorzan. Wśród nich był również OWES Dobra Robota – animatorzy Jacek Brzeziński i Łukasz Brządkowski oraz edukatorki Karolina Weiner i Emilia Garska służyli wiedzą i radą wszystkim zainteresowanym tematyką ekonomii społecznej, wyjaśniali, dlaczego jest ona realną alternatywą dla bezrobocia i ciekawym pomysłem na rozwój zawodowy oraz zachęcali do podejmowania inicjatyw w ramach przedsiębiorczości społecznej.
Towarzyszyły nam również spółdzielnie socjalne i podmioty ekonomii społecznej, współpracujące i wspierane przez Ośrodek: SpS Słoneczne Wzgórze, SpS Krąg, Fundacja Sprawni Inaczej oraz Gdańska Spółdzielnia Socjalna – odwiedzający wystawę mieli więc możliwość zobaczyć i posłuchać bezpośrednio od praktyków, czym jest ekonomia społeczna i jakie są jej efekty.
Kulminacją Forum było zakończenie Kongresu – w miejsce tradycyjnej sesji plenarnej wieńczącej Kongres zorganizowana została krótka prezentacja wszystkich inicjatyw w formie wywiadów z ich reprezentantami. O tym, co symbolizuje logo Dobrej Roboty i czym zajmuje się Ośrodek, opowiadała Agnieszka Ossowska – specjalista procesu edukacyjnego, spółdzielnie natomiast przedstawiając zakres swojej działalności zaprosiły licznie zgromadzonych do współpracy. Moderatorem Forum był Pełnomocnik GOM ds. ekonomii społecznej Piotr Wołkowiński.
Kongres zorganizowany został przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową.