Działasz w regionie słabiej rozwiniętym gospodarczo i społecznie? Chcesz uzyskać dofinansowanie dla spółdzielni socjalnej osób prawnych? Sprawdź, jak to zrobić.
-
Na czym polega dofinansowanie
Przedmiotem dofinansowania jest tworzenie spółdzielni socjalnych osób prawnych realizowane w ramach „Programu wyrównywania różnic między regionami III”.
Program ten jest skierowany do samorządów, jak i organizacji pozarządowych. Jego celem jest wsparcie finansowe działań podmiotów na rzecz osób z niepełnosprawnościami lub umożliwienie podjęcia tych działań.
W ramach programu Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) dofinansowuje w 2020 r. m.in. (lista zawiera obszary realizowane w SOW – Systemie Obsługi Wsparcia finansowanego ze środków PFRON):
- obszar B – likwidacja barier w urzędach powiatowych, placówkach edukacyjnych lub środowiskowych domach samopomocy w zakresie umożliwienia osobom niepełnosprawnym poruszania się i komunikowania,
- obszar C – tworzenie spółdzielni socjalnych osób prawnych,
- obszar D – likwidacja barier transportowych,
- obszar F – tworzenie warsztatów terapii zajęciowej oraz przeciwdziałanie degradacji infrastruktury istniejących warsztatów terapii zajęciowej.
Celem programu jest wyrównywanie szans oraz zwiększenie dostępu osób niepełnosprawnych do rehabilitacji zawodowej i społecznej ze szczególnym uwzględnieniem osób zamieszkujących regiony słabiej rozwinięte gospodarczo i społecznie. Zatrudnienie osób niepełnosprawnych w nowotworzonych spółdzielniach socjalnych osób prawnych jest jednym ze sposobów jego realizacji.
Dofinansowaniem ze środków przeznaczonych na realizację programu mogą być objęte koszty utworzenia spółdzielni socjalnej w zakresie adaptacji pomieszczeń oraz wyposażenia stanowisk pracy dla osób niepełnosprawnych.
Ze względu na zróżnicowanie obszarów wsparcia, grup adresatów i wysokości dofinansowań, konieczne jest szczegółowe zapoznanie się z dokumentami “Programu wyrównywania różnic między regionami III”.
- Rozwiń tekst
Kto może skorzystać
- gminy,
- powiaty,
- organizacje pozarządowe.
Warunkiem przystąpienia do programu jest zgłoszenie i udokumentowanie wykonalności projektu dotyczącego utworzenia spółdzielni socjalnej osób prawnych.