Metropolitalny Kongres Rewitalizacji odbył się w Europejskim Centrum Solidarności w dniach 5 i 6 października. Poprosiliśmy Paulinę Kremer, reprezentującą Fundację Pokolenia i Tczewskich Kurierów Rowerowych, o kilka słów podsumowania jej wystąpienia, ponieważ było ono nierozerwalnie związane z ekonomią społeczną.
Kongres Rewitalizacji, a ES – „Po co nam ekonomia społeczna? Rewitalizacja przestrzeni gospodarczej.”
Kiedy myślimy o rewitalizacji przestrzeni gospodarczej uruchamiają nam się różne skojarzenia. To co gospodarcze jest dynamiczne, generuje zysk, wymaga kreatywności, wiąże się z ryzykiem, wpływa na rozwój, jest samowystarczalne lub potrzebuje niewielkiego wsparcia. Kiedy myślimy o rewitalizacji w wymiarze społecznym uruchamiają się skojarzenia zupełnie inne. To, co społeczne wymaga czasu, wymaga stałego wsparcia, wpływa na zmniejszenie problemów, wymaga ostrożności, generuje koszty… Ale jeśli myślimy o efektach, które chcemy osiągnąć w obu przestrzeniach – są one tożsame. W gospodarczej i społecznej, pojawia się to samo: radość, szczęście, rozwój, równowaga, dobrobyt. W naszej prezentacji pokazujemy, że dzięki instrumentom ekonomii społecznej, a więc połączeniu obu perspektyw, można efektywnie wpływać na zmianę społeczną na obszarach rewitalizowanych.
Podczas wystąpienia odpowiedzieliśmy na wiele pytań. Jak rozwojowi gospodarczemu służy myślenie mieszkańcem? Jak wykorzystać trendy w rozwoju miast w rewitalizacji? Jak zamienić pomoc społeczną w politykę społeczną? Posłużyliśmy się przykładem Tczewskich Kurierów Rowerowych – przedsiębiorstwa społecznego działającego na obszarze Starego Miasta w Tczewie.
Kongres, a Tczewscy Kurierzy Rowerowi
Dzięki oparciu przedsiębiorstwa społecznego na fundamentach takich jak: partnerstwo – myślenie o tym jak połączyć siły i mocne strony różnych sektorów, by osiągnąć jak największe efekty przy ograniczonych zasobach, rynek – opieranie się na analizie lokalnego rynku, na trendach w gospodarce, odpowiadanie na aktualne problemy związane z rynkiem pracy, podejmowanie ryzyka w rozumieniu biznesowym , wiedza i doświadczenie – oparcie przedsięwzięcia o doświadczenie organizacji pozarządowych od wielu lat realizujących działania z zakresu włączenia społecznego, o współczesny dorobek naukowy, przywództwo oparte na wartościach, budujące na kompetencjach, odpowiedzialnie prowadzące przez proces zmiany, partycypacja – wdrożenie demokratycznego modelu zarządzania, tożsamość – oparcie rozwoju zawodowego osób pracujących na wzmacnianiu poczucia identyfikacji z miastem, ale także na budowaniu wokół miejsca pracy stylu życia.
Dzięki powyższym czynnikom udaje się osiągnąć efekty, które są kluczowe dla rozwoju zarówno miasta, jak i poszczególnych osób zaangażowanych w przedsiębiorstwo społeczne, a mianowicie: SYNERGIĘ, ZYSK (zarówno gospodarczy jak i społeczny), EFEKTYWNOŚĆ, BEZPIECZEŃSTWO, POCZUCIE WPŁYWU, PRZYNALEŻNOŚĆ i wreszcie to co najważniejsze w każdym procesie społecznym PODMIOTOWOŚĆ.