Zachęcamy do zapoznania się z wpisem blogowym Waldemara Żbika dotyczącym lustracji w spółdzielni socjalnej. To odpłatny obowiązek, przyda się więc z pewnością kilka rad. Poniżej fragment tekstu z odnośnikiem do całości.
Temat lustracji w spółdzielni socjalnej w sytuacji, gdy brakuje środków na pokrycie jej kosztów elektryzuje spółdzielców socjalnych od dawana. Lustracja jest bowiem obowiązkowa i jednocześnie trzeba za nią zapłacić. Jak więc wybrnąć z tej sytuacji? Kilka pomysłów przedstawiam poniżej.
Jaki jest koszt lustracji – informacje wprowadzające
W tym momencie koszt lustracji to co najmniej 3 tys. zł (przy standardowej lustracji raz na trzy lata; jeśli okres lustracji będzie dłuższy, trzeba liczyć się z większą stawką). Mówię tutaj o sytuacji, w której lustrację przeprowadza:
- Ogólnopolski Związek Rewizyjny Spółdzielni Socjalnych (tutaj stawka za lustrację to 3 000 zł dla spółdzielni zrzeszonych i 3 900 dla spółdzielni niezrzeszonych w OZRSS) lub
- Krajowa Rada Spółdzielcza (według mojej wiedzy tutaj stawki są wyższe).
Jeśli interesuje Cię kwestia co to jest lustracja i jak się o nią wnioskuje odsyłam Cię do bezpłatnej publikacji pod moją redakcją pt. „Jak przygotować spółdzielnię socjalną do lustracji?”. Przypomnę tylko, że:
- każda spółdzielnia, w tym socjalna podlega lustracji raz na trzy lata, a w okresie pozostawania w likwidacji corocznie (dla dociekliwych: art. 91 § 1 prawa spółdzielczego),
- spółdzielnia socjalna, której powstanie zostało sfinansowane ze środków publicznych zobowiązana jest poddać się lustracji w terminie 6 miesięcy od dnia zatwierdzenia sprawozdania finansowego za pierwszy rok działalności (dot. spółdzielni zarejestrowanych 31.03.2018 i po tej dacie; dla dociekliwych: art. 15c ustawy o spółdzielniach socjalnych).