Co to jest pełnomocnictwo?
Pełnomocnictwo polega na tym, że mocodawca (w naszym przypadku spółdzielnia socjalna) upoważnia osobę lub osoby do dokonywania w jego imieniu określonych czynności prawnych (np. zawarcia lub wypowiedzenia umowy).
Tym samym pełnomocnik jest upoważniony do reprezentowania mocodawcy, w zakresie określonym w pełnomocnictwie, w stosunkach prawnych z innymi podmiotami i co ważne – pełnomocnik działa w imieniu i ze skutkiem prawnym dla mocodawcy. Prościej mówiąc, jeśli pełnomocnik był odpowiednio umocowany i podpisał umowę – rodzi to skutki prawne dla spółdzielni, np. w postaci konieczności wykonania obowiązków wynikających z podpisanej umowy.
Kto udziela pełnomocnictwa?
Pełnomocnictwa, o którym tutaj mówimy udziela zarząd (dla dociekliwych: art. 55 §1 prawa spółdzielczego). Nie może tego zrobić żaden inny organ spółdzielni.
Statut może natomiast przewidywać, że udzielenie pełnomocnictwa poprzedzone ma być zgodą rady nadzorczej (dla dociekliwych: art. 55 §1 prawa spółdzielczego).
Zwracam uwagę na jeszcze jedną rzecz: należy odróżnić pełnomocnictwo do reprezentowania spółdzielni, którego udziela zarząd (i o którym tutaj mówimy) od pełnomocnictwa, którego udziela walne zgromadzenie do podpisania umowy z członkiem zarządu. To są dwa niezależne od siebie tematy i tak należy je rozpatrywać. Niedopuszczalnym jest podpisywanie umowy z członkiem zarządu przez pełnomocnika zarządu, a właśnie z taką sytuacją spotkałem się ostatnio w jednej z lustrowanych przeze mnie spółdzielni socjalnych.