Na facebookowym profilu WellDone – Dobre Rzeczy pojawiła się ostatnio informacja o nawiązaniu przez ten podmiot współpracy z zagranicznymi przedstawicielami handlowymi, którzy są zainteresowani wprowadzaniem produktów społęcznie odpowiedzialnych na rynek Japoński!
To nie pierwszyzna dla tej marki – międzynarodowe targi i sprzedaż przez platformy handlu online – WellDone wie jak to robić. Rozmowa z prezesem Fundacji “Być Razem” Mariuszem Andrukiewiczem rzuciła trochę światła na całą sytuację, a nie był to jedyny temat naszej rozmowy.
Geneza marki: W 2009 roku Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej „Być Razem” współpracowała z ASP w Warszawie i Holon Institute of Technology z Izraela oraz Zamkiem Cieszyn w ramach wspieranego przez Instytut Adama Mickiewicza projektu „Od idei do obiektu, od obiektu do produktu”. Uczestniczący w nim młodzi projektanci opracowali, wzory produktów zorientowanych na potrzeby przedsiębiorstwa społecznego prowadzonego przez Fundację „Być Razem”. Działalność tego przedsiębiorstwa jest ukierunkowana na aktywizację zawodową osób bezrobotnych, a produkowane przez nie obecnie w warsztatach Fundacji przedmioty są sprzedawane. Zysk uzyskany ze sprzedaży przeznaczany jest na realizację celów statutowych Fundacji.
Do pierwszego kontaktu z potencjalnym klientem doszło na targach Tendence we Frankfurcie, na których wystawione były produkty WellDone. Japoński przedstawiciel wyraził zainteresowanie produktami i zaoferował współpracę. Obecnie prowadzone są negocjacje, realizowane jest też pierwsze “testowe” zamówienie. To dużo pracy, przed WellDone między innymi tłumaczenie etykiet i ustalanie kosztów transportu. Klient zapowiada stabilną współpracę.
Prezesowi towarzyszy racjonalny optymizm, ale uważa że to dobra droga. “Więcej Przedsiębiorstw Społecznych stawia na usługi, niż na produkcję” – powiedział nam Mariusz Andrukiewicz – “Produkcja jest trochę bardziej wymagająca, musimy szukać klientów, sprzedawać na różnych platformach.” WellDone obecne jest na DaWandzie, gdzie najwięcej sprzedaży notuje tuż przedświętami. Oprócz tego stawia pierwsze kroki na Amazonie.
Udział w targach to nie tylko sprzedaż pojedynczych produktów – to także networking. Pojęcie może wydawać się niejasne, a oznacza po prostu nawiązywanie kontaktów/relacji. Termin ten powinien wejść na stałe do słowników Podmiotów Ekonomii Społecznej. Dotyczy to oczywiście zarówno tych podmiotów oferujących usługi jak i zajmujących się produkcją. Bez relacji – nie ma biznesu, a jak zrobić pierwszy krok? Wystarczy kieszeń pełna wizytówek na targach, czy konferencji. Warto też zaproponować giełdę kontaktów (wazon/miska, do której każdy wrzuci kontakt do siebie), a dzięki czemy organizatorzy wydarzenia stworzą bazę mailingową/CRM.
Produkty WellDone® wytwarzane przez Fundację „Być Razem” to wykonane z naturalnych materiałów, proste, dowcipne, inteligentne i użyteczne przedmioty, doskonałe na prezenty.
Zaprojektowane zostały przez młodych projektantów, a wytwarzane są przez osoby powracające na rynek pracy, wspierane przez Fundację „Być Razem”.
Nabywca produktu marki WellDone® otrzymuje przedmiot dobrze zaprojektowany dobrej jakości, za dobrą cenę, a przy okazji, kupując go, robi coś dobrego dla innych.
W produktach WellDone (która to marka służy nam we wpisie za case study – przykład działania) – liczy się nie tylko funkcjonalność. To oczywiście rzeczy, które odpowiadają na realne potrzeby klientów, ale są także dobrze zaprojektowane. Połączenie nowoczesnego dizajnu z przeznaczeniem, zastosowaniem i dodatkową wartością (wspieranie osób powracających na rynek pracy) to przepis na sukces. Jest dużo zmiennych, ale jak pokazuje dzisiejszy przykład, da się je świetnie połączyć.
Jeśli prowadzą Państwo Podmiot Ekonomii Społecznej, planują jego założenie lub po prostu chcą skorzystać z bezpłatnej pomocy ekspertów w szerokim zakresie – zachęcamy do kontaktu:
Filip Jędruch
T.K.: 730 778 219
E: biuro@dobrarobota.org