PODSUMOWANIE IX OGÓLNOPOLSKIEGO SPOTKANIA EKONOMII SPOŁECZNEJ
W Warszawie odbyło się dziewiąte ogólnopolskie spotkanie poświęcone ekonomii społecznej. Była to część tygodnia ekonomii społecznej, podczas której padło wiele istotnych informacji, omawiano sytuacje finansowe oraz relacje partnerskie. Z ramienia Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej Dobra Robota w Gdańsku udział w wydarzeniu brał Piotr Wołkowiński, ekspert ds. ekonomii społecznej i pełnomocnik Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot ds. ekonomii społecznej.
Poniżej prezentujemy uporządkowany zbiór najistotniejszych kwestii z tego intensywnego spotkania:
- Tomasz Kozakiewicz, przedstawiciela Fundacji Solidarity Film Doc, przedstawił działania na rzecz najbardziej opuszczonych i wykluczonych w Indiach i Afryce. Podczas swojego czteroletniego pobytu w tych krajach brał on udział w działaniach Kanthari, fundacji założonej i działającej w taki sposób, aby najbardziej wykluczeni mogli sami sobie pomagać. Siedmiomiesięczne szkolenie na temat roli jaką mógłby odegrać, skłoniło go do utworzenia Kanthari+, inicjatywy sieciującej skierowanej do absolwentów podziwu godnych akcji. Link: kanthariplus.org, www.kanthari.org
- Ilona Jędrasik z Fundacji Cleanearth opowiadała o polskiej perspektywie w dziedzinie energetyki obywatelskiej – zdywersyfikowanej produkcji energii, która może zapewnić bezpieczeństwo energetyczne, przynajmniej lokalnie
i może być, za przykładem inicjatyw niemieckich czy brytyjskich, wykonywana przez przedsiębiorstwa społeczne, zwłaszcza te zajmujące się lokalnością
i lokalnym rozwojem. Powiedziała ona m.in., iż zaangażowanie gminy przekłada się na wiarę ludności w powodzenie inicjatywy. Link: wiecejnizenergia.pl
Różne informacje o środkach finansowych:
- Suma środków przewidzianych na pożyczki i inne instrumenty finansowe na rozpoczynający się okres 2015-2020 będzie 6 krotnie wyższa (155 milionów PLN), zapewniona zostanie także kontynuacja w udzielaniu tych pożyczek poprzez środki z tak zwanego drugiego obiegu, czyli fundusze, które już zostały zwrócone przez pożyczkobiorców. W ten sposób Polska będzie mogła stale rozwijać taki system pożyczkowy na przestrzeni kolejnych lat.
- Pożyczki te pochodzące z BGŻ, rozprowadza TISE, korzystając ze wsparcia specjalnych konsultantów, w niektórych wypadkach OWES’ów oraz mentorów. Wyniki pilotażu potwierdzają, iż pożyczki zwrotne dają bardzo dobre rezultaty, umożliwiają szybsze zatrudnienie osób lub wykonanie prac, które często poprzedzają rozwój działalności produkcyjnej lub gospodarczej.
- Część środków zostanie przeznaczonych na poręczenia i reporęczenia. Pożyczki będą także mogły być udzielane strukturom takim jak CIS, KIS czy ZAZ. Będą one potencjalnie większe – do miliona zł i będą mogły być udzielane większym podmiotom ekonomii społecznej, nie tylko mikro i średnim.
- Są 3 organizacje, które dają możliwość skorzystania ze środków zwrotnych, ale wspartego coachingiem/mentoringiem biznesowym, czaszami wieloletnimi. Są to TISE Joanna Wardzińska (link), NESst (link) Agnieszka Orzechowska oraz Europejskie Stowarzyszenie Venture Philantropy EVPA (link) Ewa Konczal. Ocena skutków działań podmiotów ekonomii społecznej jest dla nich kluczowa i chcą one wiedzieć m.in.
– jaki jest wpływ społeczny – jakie wyzwanie bierze na siebie podmiot i czy miejsca pracy są godne
– jaki jest model biznesowy – czy prowadzi do zrównoważonego rozwoju
– kto jest w zespole zarządzającym, jak on działa i jakie jest wewnętrzne funkcjonowanie podmiotu
- Krajowy punkt kontaktowy ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej – Michał Gorzelak (link) proponuje ze swej strony różne instrumenty finansowe dla przedsiębiorstw społecznych, z gwarancją Banku Europejskiego, gdzie poziom gwarancji wynosić będzie 80% ewentualnych strat.
Nowe relacje partnerskie:
- W nowym rozdaniu środków dotyczących ekonomii społecznej będzie potrzebne budowanie nowych partnerskich relacji. Aby móc wykonywać należycie przypisaną im rolę Ośrodki Wsparcia Ekonomii Społecznej powinny móc współpracować intensywnie z Regionalnymi Ośrodkami Polityki Społecznej, które mają koordynować rozwój ekonomii społecznej na poziomie wojewódzkim oraz z Instytucjami Zarządzającymi (IZ), czyli, w przypadku Pomorza z Urzędem Marszałkowskim (poprzez Departament Europejskiego Funduszu Społecznego), które to instytucje powinny kierować się nie tylko Krajowym Programem Rozwoju Ekonomii Społecznej ale też zasadami zawartymi w umowie partnerskiej Unii Europejskiej z Polską. W niektórych regionach dostosowanie RPO do tych dwóch nadrzędnych dokumentów wydaje się stanowić pewną trudność w współpracy.
- 30 listopada odbędzie się bardzo interesujące spotkanie w Warszawie na zaproszenie Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, gdzie są zaproszeni reprezentanci IZ, ROPS oraz OWES, w celu omówienia i wspólnej konsultacji dokumentów i wypracowania systemu współpracy na poziomie regionów.
Na koniec:
Ekonomia społeczna nie jest bezduszna, powiedział jeden z mówców i musi się stać komplementarna z klasycznym biznesem. Wymaga to wdrożenia systemu uczenia się nowych postaw przez samorządy jak też obywateli. Czyli ekonomia społeczna powinna móc się zakorzenić w wartościach i zasadach.