– Nie udało się jeszcze oszacować strat w rolnictwie. Ze względu na drzewa powalone na rolnicze działki oraz “ugniecenie” zboża przez strugi deszczu w niektórych miejscach zbiór plonów nie będzie możliwy. Są duże uszkodzenia infrastruktury drogowej przez powalone drzewa przy drogach wojewódzkich (211 i 214) i drogach gminnych. Zarząd Dróg Wojewódzkich zinwentaryzował powalone przez wichurę drzewa w pasie dróg wojewódzkich i na terenie gminy ich 116 sztuk – informuje Urząd Gminy w Sierakowicach.
Nawałnica zniszczyła też mienie komunalne m.in. uszkodziła komin na budynku socjalnym w Tuchlinie, zerwała dach z pomieszczenia gospodarczego w Tuchlinie, zniszczyła namiot przy amfiteatrze w Sierakowicach, uszkodziła trybuny na boisku sportowym w Gowidlinie.
Sierakowicki samorząd zwraca się do firm, instytucji i ludzi dobrej woli z prośbą o pomoc finansową dla poszkodowanych. Wpłaty można przekazywać na konto 87 83240001 0000 0358 2000 0290.
Apel o pomoc dla Sulęczyna
Prośby o wsparcie wystosowali też Ochotnicza Straż Pożarna w Sulęczynie i wójt Sulęczyna. Sulęczyńscy ochotnicy od piątku nieprzerwanie usuwają skutki nawałnicy. Wsparcie można im przekazać na konto konto bankowe nr: 62 8324 0001 0040 9034 2000 0010 z dopiskiem “Pomoc po nawałnicy”.
O finansową pomoc na usuwanie skutków zaapelował też wójt Sulęczyna. Pieniądze można wpłacać na konto Wpłaty można przekazywać na wyodrębnione konto bankowe nr: 26 8324 0001 0041 1981 2000 0280 z dopiskiem “Pomoc po nawałnicy”.
Zbiórka w Sulminie
Ochotnicza Straż Pożarna w Sulminie wraz z Młodzieżową Drużyną Pożarniczą organizują zbiórkę darów dla mieszkańców Rytla, okolic Sulęczyna oraz dla druha naczelnika z Banina, którzy po piątkowej nawałnicy ponieśli największe straty.
Na zbiórkę można przynosić: żywność z długim terminem ważności, suchy prowiant, woda, batony oraz napoje energetyczne, przybory szkolne ubrania dla dzieci i dorosłych, zabawki, pampersy, mleko w proszku dla niemowląt, koce, ręczniki, worki na śmieci, skarpetki i bielizna d;la strażaków, środki higieny, termosy, śruby do skręcania, gwoździe i materiały budowlane.
Dary można przynosić do remizy OSP w Sulminie 17 i 18 sierpnia w godzinach 18-20.
Zbiórka Caritas
Specjalną zbiórkę ogłosiło też Caritas diecezji pelplińskiej. Pieniądze można wpłacać na konto lub też wrzucać do puszek podczas zbiórek, które w niedzielę, 20 sierpnia odbędą się we wszystkich kościołach w diecezji.
– Usunięcie szkód, spowodowanych przez wichury i burze, domaga się jednak również pomocy materialnej. W związku z tym zwracam się do Was z prośbą o pieniężne wsparcie poszkodowanych poprzez zbiórkę do puszek, która zostanie przeprowadzona we wszystkich kościołach diecezji pelplińskiej w najbliższą niedzielę, 20 sierpnia po każdej Mszy Świętej. Caritas diecezjalna jest w kontakcie z proboszczami parafii, w których żywioł dokonał największych zniszczeń, aby dotrzeć z pomocą do tych, którzy jej najbardziej potrzebują. Pomimo tragedii, jesteśmy świadkami dobra, które dokonuje się przez ludzką solidarność, otwarte serca i uczynne dłonie. W tym miejscu dziękuję wszystkim, którzy dostrzegli oraz pomogli pokrzywdzonym przez burzową nawałnicę. Słowa szczególnej wdzięczności kieruję do strażaków, zarówno z zawodowych jak i ochotniczych jednostek, których poświecenia oraz ofiarności byliśmy świadkami – apeluje w odezwie do wiernych biskup Ryszard Kasyna.
Środki można też wpłacać na konto Caritas 48 8342 0009 2000 1876 2000 0003 z dopiskiem “Wichura”.
Zbiórka PCK
Zbiórkę zorganizował również Polski Czerwony Krzyż. Pieniądze można wpłacać za pośrednictwem platformy zrzutka.pl – “Na ratunek po burzy”.
Apel marszałka do przedsiębiorców
O pomoc i wsparcie zaapelował również marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, który w wystosował list do pomorskich przedsiębiorców.
– Dotknięty do głębi rozmiarem szkód, jakie siły przyrody spowodowały na terenie naszego województwa, zwracam się do Państwa z gorącym APELEM O POMOC. Ofiarami katastrofy zostali nasi sąsiedzi, pozbawieni prądu i wody, oczekują naszej pomocy i wsparcia. Pomóżmy najbardziej potrzebującym poprzez dar serca w formie pomocy rzeczowej lub finansowej. Nie pozostańmy obojętni na ludzką krzywdę, której nie są w stanie odzwierciedlić żadne zdjęcia i relacje telewizyjne. Wobec klęski żywiołowej, która dotknęła nasz region, konieczna jest solidarność i wspólne działania niwelujące szkodę. Samorząd Województwa Pomorskiego w swoim zakresie kompetencji w najbliższym czasie takie działania podejmie – podkreśla Mieczysław Struk w swoim liście.
– Proszę Państwa organizacje, a za Waszym pośrednictwem pomorskich przedsiębiorców, o rozważenie objęcia indywidualną opieką lokalnych przedsiębiorców, którzy w wyniku klęski żywiołowej stracili możliwość normalnego funkcjonowania. Być może dzięki pomocy indywidualnie dobranej do ich potrzeb, uda się szybko przywrócić ich firmy do normalnego funkcjonowania na rynku pracy i uchronić zagrożone miejsca pracy – zaznaczał marszałek.
Poszkodowanym najbardziej potrzebne są środki czystości, kołdry, pościel, ręczniki i żywność o długim terminie ważności, artykuły sanitarne i budowlane, woda butelkowana, agregaty prądotwórcze, sprzęt do usuwania skutków katastrofy.
– Proszę Państwa o wrażliwość ponad podziałami, o wsparcie w każdej możliwej formie już teraz – apeluje Mieczysław Struk.
Marszałek poprosił, by przedsiębiorcy rozważyli możliwość włączenia się w inicjatywę zorganizowania dzieciom z rodzin poszkodowanych przez kataklizm kolonii poza miejscem zamieszkania, w szczególności na czas usuwania szkód oraz porządkowania ich rodzinnych gospodarstw domowych.
Z treścią apelu można zapoznać się tuta.
Osoby, które chciałyby pomóc mogą kontować się z Michałem Szczupaczyńskim, którego marszałek upoważnił do koordynowania pomocy dla osób poszkodowanych przez kataklizm: m.szczupaczynski@pomorskie.eu , tel. 502 757 496.