Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej “Dobra Robota” we współpracy z wybranymi pomorskimi szkołami średnimi w I i II kwartale br. zrealizował program „Szkoła przedsiębiorczości społecznej”.
W ramach programu uczniowie pomorskich liceów mieli możliwość zapoznania się z funcjonowaniem wybranych podmiotów ekonomii społecznej, powstałych przy wsparciu OWES Dobra Robota. Poniżej przedstawiamy relację z jednej z takich wypraw do spółdzielni ulokowanej w sercu Kaszub.
Projekt ten stanowił propozycję pilotażowej ścieżki edukacyjnej dla uczniów szkół średnich, dający okazję poznać podstawy ekonomii społecznej, ale też podstawy nowoczesnych metod budowania koncepcji biznesowych. Praktyczny charakter zajęć pozwolił zwiększyć świadomość obywatelską uczniów, ale także umożliwił rozszerzenie podstaw programowych w zakresie nauki przedsiębiorczości o przedsiębiorczość społeczną. Zasadniczym celem projektu było promowanie i upowszechnianie idei oraz mechanizmów przedsiębiorczości społecznej wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych z woj. pomorskiego.
Cykl zajęć zwieńczony został konkursem pt. “Nasz lokalny bizneS – czyli o dobrych praktykach przedsiębiorczości społecznej”. W ramach nagrody zwycięska grupa miała możliwość wyboru dla całej klasy jednej z proponowanych nagród realizowanych przy współpracy Ośrodka z lokalnymi podmiotami ekonomii społecznej, co pozwoliło na poznanie pracy i działalności podmiotów ekonomii społecznej w praktyce.
Poniżej przedstawiamy relację uczniów z wejherowskiego LO nr 5 z pobytu w Wielobranżowej Spółdzielni Socjalnej “Słoneczne Wzgórze”:
“1 czerwca 2015 r. odbyła się lekcja ekonomii społecznej w terenie
a konkretnie w siedzibie Fundacji “Słoneczne Wzgórze”, Warsztatów Terapii Zajęciowej i Spółdzielni Socjalnej w jednym miejscu, czyli w Stężycy, niedaleko Kartuz. W warsztatach uczestniczyła grupa 60 osób z Liceum Ogólnokształcącego nr 5 w Wejherowie (przy ZSP nr 4).
Wyjazd miał nam pokazać jak wygląda w praktyce wsparcie dla bezrobotnych i niepełnosprawnych, a taka okazja że w jednym miejscu możemy zobaczyć jak działają i kooperują trzy typy organizacji jest wyjątkowa.
Zorganizowano dla nas zajęcia praktyczne i teoretyczne. Opowiedziano nam jak funkcjonują instytucje i zaraz potem każdy mógł pokazać swoją artystyczną dusze robiąc piękne, różnorodne podkładki pod napoje oraz tworząc koszyki z wikliny papierowej (wzorem podopiecznych WTZ ).
Następnie odbył się konkurs strzelania z łuku, a najlepsi otrzymali własnoręcznie zrobione ozdoby. Zaproszono nas na poczęstunek, gdzie zjedliśmy przepyszne kiełbaski z ogniska, wyśmienitą wiosenną sałatkę i polski bigos, a na deser skosztowalismy miejscowe drożdżówki. Dla każdego było coś dobrego i wartościowego czyli Ekonomia Społeczna w praktyce.”
Autorka tekstu: Karolina Pardo ZSP nr 4 w Wejherowie
Dziękujemy w sposób szczególny WSS Słoneczne Wzgórze za wsparcie w realizacji tego etapu projektu poprzez umożliwienie uczniom towarzyszenia pracownikom spółdzielni podczas codziennych obowiązków, przez co doświadczyć mogli oni, na czym w praktyce polega ekonomia społeczna.