Polecamy Państwa uwadze kolejny wpis z bloga Spółdzielnia Socjalna w Praktyce. Tym razem dotyczy on Reintegracji w spółdzielni socjalnej.
Reintegracja społeczna i zawodowa w spółdzielni socjalnej to temat niezwykle istotny, a czasami nieco zaniedbywany i przysłonięty sprawami dnia codziennego spółdzielni. Postanowiłem w jednym wpisie zebrać najważniejsze zagadnienia z nim związane.
Jakie obowiązki wynikają z ustawy o spółdzielniach socjalnych w zakresie reintegracji?
Ustawa o spółdzielniach socjalnych mówi jedynie o tym, że każda spółdzielnia socjalna ma działać na rzecz reintegracji społecznej i zawodowej. Definiuje te pojęcia, ale nie precyzuje dokładnie zakresu ani form tej działalności. Tym samym działania te mają być dostosowane do potrzeb osób defaworyzowanych pracujących w spółdzielni, a z drugiej strony do możliwości finansowych spółdzielni.
Wariantem absolutnie minimalnym jest stworzenie miejsc pracy dla osób defaworyzowanych. Jest to początek działań reintegracyjnych, o ile oczywiście te miejsca prac są godne i pozwalają się utrzymać (trudno uznać za skuteczne działania reintegracyjne zatrudnienie na 1/20 etatu).