Pomorska Wojewódzka Komenda Ochotniczych Hufców Pracy w Gdańsku realizuje projekt pn. „Od szkolenia do zatrudnienia – EFS” współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój
§ Cel projektu:
Zwiększenie możliwości zatrudnienia osób młodych w wieku 18-24 lata bez pracy, w tym w szczególności osób, które nie uczestniczą w kształceniu i szkoleniu(tzw. Młodzież NEET)
§ Okres realizacji projektu: 01.09.2017 – 31.08.2018
Projekt skierowany jest do 140 osób (84 kobiety i 56 mężczyzn) biernych zawodowo, pozostających bez zatrudnienia, nie uczących się i nie szkolących w wieku 18-24 lata (tzw. młodzież NEET), o niskich kwalifikacjach, nie posiadających kwalifikacji zawodowych lub posiadających kwalifikacje niedostosowane do potrzeb rynku pracy, zamieszkujących teren województwa pomorskiego. Wsparcie w ramach projektu adresowane jest przede wszystkim do młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym, w szczególności do osób wywodzących się z rodzin niepełnych, bezrobotnych, niewydolnych wychowawczo i zagrożonych patologiami społecznymi. Zakłada się, że udział w projekcie wezmą osoby niepełnosprawne, spełniające kryteria kwalifikowalności określone we wniosku o dofinansowanie. W województwie pomorskim będzie to minimum 17 osób.
Działania przewidziane do realizacji w projekcie:
· wsparcie opiekuńczo – wychowawcze,
· indywidualne zajęcia z doradztwa zawodowego,
· grupowe zajęcia z doradztwa zawodowego,
· wsparcie psychologiczne,
· kursy zawodowe wraz z pokryciem kosztów egzaminów oraz niezbędnych badań lekarskich,
· kursy językowe dla 40% uczestników,
· zajęcia z zakresu obsługi programów komputerowych dla 50% uczestników,
· kurs komputerowy o standardzie ECDL lub kurs równoważny dla 20% uczestników,
· kurs prawa jazdy kat. B dla 40% uczestników,
· warsztaty przygotowujące do usamodzielnienia się uczestników,
· indywidualne pośrednictwo pracy / pośrednictwo pracy w zakresie organizacji staży zawodowych,
· staż zawodowy,
· kreowanie wizerunku – przeprowadzenie warsztatów z usługą stylisty, przeprowadzenie metamorfozy i zakup strojów niezbędnych do zaprezentowania siebie na rozmowie kwalifikacyjnej u potencjalnego pracodawcy.
Zajęcia w ramach kursów prawa jazdy, podstawowych kursów komputerowych, kursów ECDL oraz kursów językowych przewidziane zostały dla niepełnej liczby uczestników jako zajęcia fakultatywne, przeznaczone jedynie dla tych osób, którym udział w danej formie wsparcia będzie niezbędny dla poprawy ich sytuacji na rynku pracy. Kursy prawa jazdy i kursy językowe zostały zaplanowane dla 40% uczestników projektu, kursy ECDL – dla 20%, natomiast kursy dot. obsługi programów komputerowych – dla 50% uczestników projektu.
Wsparcie dodatkowe uczestników: ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, ubezpieczenie zdrowotne, zapewnienie wyżywienia w trakcie odbywania zajęć, dofinansowanie kosztów dojazdu na zajęcia i staż, stypendium w trakcie odbywania kursów zawodowych i staży, koszty niezbędnych badań lekarskich i psychologicznych, refundacja kosztów opieki nad dzieckiem lub osobą zależną.
Koordynator wojewódzki projektu:
Marta Rychel
tel. 58 3017916 wew.44