Spółdzielnia Socjalna Zeroban powstała z marzenia o połączeniu biznesu z działalnością organizacji pozarządowej. Zatrudniamy osoby zagrożone wykluczeniem społecznym – z niepełnosprawnością, bezrobotnych, po przejściach życiowych, uchodźców.
Co robimy? Działamy w duchu less waste, czyli przetwarzamy niepotrzebne materiały reklamowe – banery, roll upy, ścianki materiałowe – i szyjemy torby, teczki, sakwy oraz różne akcesoria do domu i ogrodu.
Nasz problem? Za mała pracownia krawiecka.
Obecnie zatrudniamy cztery osoby, w tym trzy z nich szyją: Aga, Ola i Olga. Kamil zajmuje się naszym byciem w sieci i social mediach. Spod zerobanowych igieł wyszło już ponad 5 tys. produktów.
Mamy sporo zamówień, możemy szyć więcej… mogłybyśmy, ale… nie mamy miejsca na kolejne stanowiska.
Jedno stanowisko krawieckie z maszyną przemysłową to 2 m2 😉 Stół krojczy zajmuje 4 m2. Regały na akcesoria, żelazka, taśmy, nici i zamki. Mini magazyn na składowanie banerów i inne materiałów, które zamiast trafić na śmietnik, czekają na drugie życie. Teraz wynajmujemy 20 m2.
I nagle pojawia się przetarg na większy lokal od miasta tzn. z preferencyjnym czynszem.
Całe 51 m2 może być nasze! Dzielnica Strzyża, w dobrze skomunikowanym miejscu!
Walczymy, składamy wniosek i wygrywamy! Radość wielka!
Ale i spore koszty:
WADIUM – 5.000 zł
ZABEZPIECZENIE BANKOWE – 5.000 zł.
Jest jeszcze notariusz, ubezpieczenie i… nasza skarbonka jest już pusta.
A przecież POTRZEBUJEMY jeszcze PIENIĘDZY, NA:
- przyłączenie prądu i rozprowadzenie elektryki po pracowni, tak żeby każda maszyna miała swoje gniazdko (tu potrzebujemy fachowca z uprawnieniami, projektu, kabli i gniazdek, lamp, żarówek)
- remont łazienki (w wersji minimum chociaż pomalować ściany i założyć oświetlenie, w wersji lux – wymienić ceramikę na jakąś nowszą niż I połowa XX wieku i założyć podgrzewacz do wody przy umywalce)
- aranżację magazynu – SOLIDNE regały montowane do ścian – baner jest mega, mega ciężki, półeczka na książki go nie dźwignie.
- dodatkowe półki na nasze zapasy – taśm, lamówek, gumek, zamków, sznurków i wszystkiego tego, co w krawieckim życiu MUSI być pod ręką.
- transport wszystkiego z punktu na Lęborskiej na Strzyżę – kilka kursów dużym samochodem.
Wypełnienie powyższego planu pozwoli nam się szybko przeprowadzić!
Dzięki Twojej wpłacie będziemy mieć przestrzeń na zatrudnienie kolejnych osób potrzebujących pracy. Będziemy mogły zamówić kolejny stół krojczy i uruchomić następne stanowiska dla krawca/krawcowej, szwaczki/szwacza i projektanta/projektantki!
Dzięki Twojemu wsparciu będziemy mogły więcej szyć, przerabiać więcej banerów i wypuszczać w świat piękne torby. Pokazywać jak praca może czynić dobro oraz dawać drugie życie ludziom i banerom – tak by wszyscy czuli się potrzebni!
O naszej codzienności możesz czytać na naszym profilu FB @zerobanorg oraz na Instagramie @zerobanorg.
Jeśli masz chęć – prosimy udostępnij naszą zrzutkę! Pozwól innym poznać naszą spółdzielnię i to co robimy 😉
Dziękujemy!
Karola, Patrycja, Ania i Magda – zarząd spółdzielni socjalnej ZEROBAN