Pięć spółdzielni społecznych z obszaru metropolitalnego otrzymało dotacje z Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej na utworzenie łącznie 22 miejsc pracy. Wśród nich jest projekt z Gdańska: Ciekawa Spółdzielnia Socjalna i jej kawiarnia cieKAWA, do której na kawę zaproszą niepełnosprawni bariści.
Ciekawa Spółdzielnia Socjalna
Gdańskie Koło PSONI i Fundacja Teneo połączyły siły, by wspólnie stworzyć CieKawe miejsce w Gdańsku.
W kawiarni, na stanowiskach barista-kelner, będzie zatrudnionych 5 dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną, wychodzących z Warsztatów Terapii Zajęciowej.
To już się dzieje: dla kandydatów do zatrudnienia załatwiono staże zawodowe i szkolenia baristyczne. Oprócz tego – wizyty studyjne w podobnych przedsiębiorstwach.
Sukces: ponad 131% zebranych na portalu crowdfundingowym na ekspres do kawy i mega-rozgłos!
Spółdzielnia Socjalna Się Kręci
Utworzona przez Fundację Pokolenia i Fundację Edu-Art spółdzielnia będzie zajmować się produkcją, sprzedażą i dystrybucją lodów rzemieślniczych.
Pięć osób będzie na stanowiskach: kierownika lodziarni, menadżera, kierownika produkcji, pracownika i kierowcy/zaopatrzeniowca.
Osoby, które znajdą zatrudnienie są osobami oddalonymi od rynku pracy, uczestnikami projektu „Lokalny System Aktywizacji Społeczno-Zawodowej w partnerstwie tczewskim” realizowanym w ramach RPO WP.
W ciągu dwóch lat Się Kręci planuje utworzenie kolejnych 4 etatów, lokal w którym jest prowadzona produkcja został udostępniony przez miasto.
Sukces: premiera lodów na placu Hallera w Tczewie, kolejki i wyprzedanie wszystkiego co przygotowano + ciekawe smaki m.in. Mizeria i piwo Gryf
Spółdzielnia Socjalna Gród Gotów
Gród działa od 2010 roku i obecnie będzie rozwijać dwie gałęzie swojej działalności: wokół obiektu Gród Gotów i rezerwatu Kamienne Kręgi w Węsiorach (zajęcia dla grup i turystów, wydarzenia) oraz zleceń instalatorskich (światłowody, instalacje, monitoring itp.). Powstaną dwa miejsca pracy, związane z parkingiem odpowiedzialnym społecznie wraz z usługami, a także rozszerzeniem usług przyłączeniowych (zakup pojazdu, sprzętu, przeszkolenie i zatrudnienie kierowcy).
Gród zwiększa skład spółdzielni o dwie osoby z grupy zagrożonej wykluczeniem (długotrwale bezrobotne) i zaoferować im pełne etaty. Jedna osoba będzie łączyła funkcje sekretarza i zmiennika kierowcy brygady instalatorskiej, a druga parkingowego i członka brygady instalatorskiej.
Wielobranżowa Spółdzielnia Socjalna Słoneczne Wzgórze
Wzgórze jest spółdzielnią osób fizycznych, która oferuje usługi gastronomiczne i cateringowe, zarówno dla osób fizycznych jak i szkół, oraz dowozy dla WTZ. Zatrudnia osoby z niepełnosprawnością – uczestników WTZ.
Spółdzielnia chce stworzyć lokal o charakterze warsztatowo – edukacyjnym Cafe Niespodzianka, świadczący także usługi gastronomiczne. Gdy dorośli będą posilali się domową pizzą dzieci będą brały udział w warsztatach i zabawach rozwijających ich umiejętności manualne i plastyczne. Głównym celem społecznym jest utworzenie przyjaznego miejsca pracy, w którym to osoby z niepełnosprawnością będą mogły się rozwijać i stawiać pierwsze kroki na rynku pracy.
Spółdzielnia Socjalna DALBA
Spółdzielnia prowadzi w Puku pierwszy browar spółdzielczy w Polsce i pub w Gdańsku. Laureatka wielu nagród i wyróżnień w branży piwowarskiej i innowacji społecznych. Zatrudnia 21 osób z niepełnosprawnością intelektualną przy warzeniu piwa i pracach porządkowych i usługach komunalnych dla samorządów i firm. Przy rozwoju linii produkcyjnej pracę znajdzie kolejnych 5 osób. Obecnie Dalba pracuje nad stworzeniem franczyzy społecznej pubu, rozwija współpracę międzynarodową. Dalba stworzyła pierwszy na świecie, innowacyj, program nauki nurkowania o charakterze rehabilitacyjno-terapeutycznym (Pojąć Głębię) dla osób z niepełnosprawnością intelektualną.