O Szkole Menedżerów Ekonomii Społecznej:
Zadaniem SMES jest zwiększenie kompetencji zarządczych i menedżerskich dla pracowników PES lub osób związanych z PES, którzy chcieliby podnieść swoją wiedzę oraz nabyć praktyczne umiejętności w dziedzinie zarządzania podmiotami ekonomii społecznej.
W trakcie kursu osoba uczestnicząca:
– określi i zaplanuje projekt rozwoju menedżera/ki
– dokona zmian w zamierzonym kierunku rozwoju w komfortowym, bezpiecznym, inspirującym otoczeniu
– osiągnie poziom zrozumienia własnych i społecznych mechanizmów działania, wzorców myślowych, strategii decyzyjnych i motywacyjnych
– będzie pracować nad niechcianymi zachowaniami, trudnymi sytuacjami, nawykami
– lepiej zrozumie swoje zasoby i zasoby otoczenia i nauczy się, jak je wykorzystać w konstruktywny i bezpieczny sposób
– nauczy się efektywnie zarządzać pracą swoją i zespołu
– lepiej zrozumie warunki, jakie są niezbędne do samorozwoju i rozwoju organizacji (przedsiębiorstwa).
Dla kogo:
Osoby uczestniczące w projekcie “Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej Dobra Robota na subregion metropolitalny”, które zarządzają podmiotami ekonomii społecznej lub które przygotowują się do podjęcia zarządzania w podmiotach ekonomii społecznej.
Dopuszcza się udział osób poprzez skróconą ścieżkę rekrutacji w ww. projekcie – tylko na potrzeby realizacji szkolenia SMES. Wypełnione skierowanie należy przesłać na adres Marcina Gawiuka lub zgłosić się do swojego Doradcy/Kluczowego/Doradczyni Kluczowej.
Kurs skierowany jest do praktyków – menedżerów/ek, specjalistów/ek zorientowanych na przyszłość lub osób, które przygotowują się do przyjęcia takich ról w swojej organizacji, przedsiębiorstwie.
Adresowane są szczególnie do tych osób, które chcą się rozwijać, są ambitne i lubią zmiany, innowacyjne rozwiązania, są zawsze „krok do przodu”.
Cel:
SMES umożliwi nabycie podstawowych umiejętności i przygotuje do stosowania podstawowych technik zarządzania w podmiotach ekonomii społecznej, w tym przedsiębiorstwach społecznych w odpowiedzialny i niezależny sposób.
Czas trwania:
3 miesiące-czas trwania kursu SMES, następnie coaching rozwojowy (ok.2 miesiące) i sesja certyfikująca (w tym 126 godzin zajęć teoretyczno-praktycznych i 10 godzin indywidualny program rozwoju uczestnika/czki)
Organizacja zajęć:
Zajęcia w ramach SMES odbywają się w czwartki, piątki i soboty, zgodnie z przyjętym harmonogramem. Odbędą się max 2 sesje wyjazdowe w okolicach Trójmiasta (podczas których zostanie zapewniony nocleg oraz wyżywienie), pozostałe zajęcia będą odbywały się w Sopocie. Każdy uczestnik otrzyma zestaw materiałów niezbędnych do realizacji kursu.
Pobierz skierowanie
Pobierz szczegółowy program
Pobierz pełne informacje
Kontakt dot. skierowania do udziału w Szkole Menadżerów Ekonomii Społecznej:
-Marcin Gawiuk – specjalista ds. edukacji menedżerskiej
-E-mail: mgawiuk@caritas.gda.pl
-Tel.: 604 493 893
-Przyjdź: Caritas Archidiecezji Gdańskiej, Al. Niepodległości 778, 81-805 Sopot
Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020
Moduł I Kompetencje interpersonalne
30 h / projekt rozwojowy
Sesja wyjazdowa: trening interpersonalny, sesja kreatywna – prowadząca Alicja Gotowczyc
10 h / indywidualny program rozwoju (prowadzony po zakończeniu całego programu SMES) – prowadząca Alicja Gotowczyc
Moduł II Warsztaty zarządzania podmiotem ekonomii społecznej
30 h / Warsztaty: rozwój umiejętności planowania i podejmowania decyzji, organizowania, przewodzenia, motywowania i kontrolowania– prowadząca Alicja Gotowczyc
Obszar rozwojowy: przywództwo angażujące – warsztaty wspierające zmianę stylu przywództwa w kierunku większej otwartości na autonomię, inicjatywę i zaangażowanie pracowników. Jego istotą jest połączenie oddziaływań na trzech poziomach: inspiracji płynącej z realnych przykładów w polskich organizacjach i konsultacji ich własnych wyzwań; samoświadomości wynikającej z doświadczenia różnych stylów prowadzenia rozmów z pracownikiem, negocjacje jako forma komunikowania się działalności pes, negocjacje a konflikt; umiejętności stosowania konkretnych narzędzi menedżerskich i coachingowych.
30 h / Warsztaty: projektowanie i zarządzanie procesami rozwojowymi, w tym zarządzanie strategiczne – prowadząca Alicja Gotowczyc
Obszar rozwojowy: projekty i procesy rozwojowe – warsztaty wspierające strategiczne, długofalowe projektowanie i zarządzanie zmianą, projektowanie doświadczeń i innowacji. Zestaw metod i narzędzi wspierających proces projektowania, prowadzenia i ewaluacji procesów. Poszerza wiedzę o różnych formach rozwoju kompetencji (mentoring, coaching, facylitacja, webinaria i inne) do prowadzenia diagnozy potrzeb i korzystania z jej wyników; określania celów działań rozwojowych i monitorowania ich realizacji; planowania procesu rozwojowego, z wykorzystaniem różnorodnych form rozwoju kompetencji; angażowania interesariuszy procesów rozwojowych; wyboru podwykonawców i monitorowaniu jakości ich pracy; wzmacniania efektów działań rozwojowych. Ewaluacja interwencji społecznej.
20 h / Warsztaty: tożsamość organizacji, public relations – prowadzący Dawid Załęski
Obszar rozwojowy: budowanie pozycji i przygotowanie do współpracy. Relacje z kluczowymi interesariuszami działań wewnątrz organizacji es – po to, by jak najlepiej dopasować działania rozwojowe do potrzeb pracowników i strategicznych kierunków rozwoju organizacji; zewnętrznymi i wewnętrznymi specjalistami świadczącymi usługi – po to, by zapewnić płynną realizację, najwyższą jakość i wewnętrzną spójność wszystkich realizowanych w ramach przedsiębiorstwa działań. Ponadto: anatomia trendów (rozpoznawanie i używanie mód, stylów działania, kształtowanie zmiany), identyfikacja potrzeb i kreowanie tożsamości.
10 h / Warsztaty: temat zostanie zaproponowany przez uczestników SMES – prowadzący zostanie podany w późniejszym terminie
Obszar rozwoju: dostosowana do tematu zaproponowanego przez uczestników SMES.
Moduł III Sesja certyfikacyjna
6 h podsumowanie: ocena pracy nad projektem rozwojowym (udział w coachingu) oraz grupowa sesja podsumowująca zakończoną wręczeniem certyfikatów – prowadząca Alicja Gotowczyc
Alicja Gotowczyc
Kreatorka zmian w biznesie i organizacjach społecznych
– Praktyk z 20 letnim doświadczeniem menadżerskim w międzynarodowych firmach, która od 2005 roku tworzyła i realizowała programy rozwojowe dla menadżerów liniowych, executive i przedsiębiorców. Oprócz tego zajmuje się szkoleniami i jest certyfikowaną Biznes Coach dla kadry zarządzającej. Jest także LeadMentorką programów mentoringowych dla biznesu i organizacji, wykładowczynią akademicką i współtwórczynią studiów podyplomowych.
Dawid Załęski
Dyrektor kreatywny, scenograf oraz site specific designer
W swojej działalności nieustannie poszukuje wspólnej synergii biznesu i sztuki koncept designu. Realizuje projekty przy sesjach zdjęciowych i reklamowych oraz jako art director przy kampaniach marketingowych. Tworzył kampanie wizerunkowe dla takich firm jak: Netia, Philips Polska, Henkel-Schwarzkopf, Adidas Niemcy, Nike Niemcy, Allegro.